Żywe Muzeum Piernika

Toruń - Muzeum Piernika

Share the joy
  • 64
  •  
  •  

Żywe Muzeum Piernika – nie tylko dla małych

Podczas naszych wakacji, których część spędziliśmy w okolicy Płocka, pogoda nas nie rozpieszczała. W kolejny deszczowy dzień postawiliśmy więc uciec przed deszczem do Torunia, aby odwiedzić słynne na cały kraj Żywe Muzeum Piernika.

Toruń - Muzeum piernika

Żywe Muzeum Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika – nadciągamy

Dla nas była to też podróż sentymentalna. Odwiedziliśmy Toruń już raz, ale w zupełnie innym składzie. Wtedy jeszcze z wózkiem z Alicją, która nie do końca wiedziała, co zwiedza. Na szczęście smak pierników zapamiętała dobrze. Na samo hasło, że jedziemy do Torunia, zaczynała rozmyślać, jakie to nadzienie wybierze podczas zakupu pierników.

Toruń Mikołaj Kopernik

Toruń i jego symbol

Toruńskie pierniki są znane doskonale w całym kraju, nic więc dziwnego, że możliwość poszerzania wiedzy na ich temat jest jedną z ważniejszych atrakcji dla zwiedzających Toruń turystów. Głównym celem wycieczki po tym mieście jest przecież Żywe Muzeum Piernika – wspaniała placówka, która przyciąga nie tylko łasuchów.

Żywe Muzeum Piernika może się pochwalić wspaniałą siedzibą. Jest nią zabytkowa fabryka pierników, należąca niegdyś do rodziny Weese. Fabryka ta sama w sobie jest ciekawą atrakcją, szczególnie dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Toruniu chcą zapoznać się z najciekawszymi przykładami XIX-wiecznej architektury tego miasta.

Żywe Muzeum Piernika – atrakcje dla dzieci

Muzeum Toruńskiego Piernika to ciekawa ekspozycja, która może oczarować i małych, i dużych turystów. To nowoczesna, a zarazem największa w całym kraju placówka, w której można zdobyć wiele cennych informacji na temat pierników. Interaktywna wystawa to moc wiadomości na temat tradycji i techniki wypieku toruńskich pierników, form stosowanych w trakcie wypieku oraz sposobów sprzedawania i dostarczania toruńskich pierników do sklepu. Dzięki temu ekspozycja poświęcona piernikom jest jednocześnie ciekawą lekcją historii, w której turyści, bez względu na wiek, bardzo chętnie biorą udział.

Muzeum piernika i wiedźma

Wiedźma podczas pokazy przypraw

Całe warsztaty prowadzi Wiedźma wraz z Mistrzem znającym sekretny przepis na idealne pierniki. Wszystko prowadzone jest w pięknej oprawie wraz z pięknymi strojami osób prowadzących zajęcia z nietuzinkowym językiem, z którym dzieciaki z pewnością zetkną się pierwszy raz.

Podczas całych warsztatów poznacie poszczególne składniki, z których powstają toruńskie pierniki. Nie zabraknie też wspólnej pracy podczas przesiewania mąki.

Toruń - muzeum piernika

Muzeum Piernika – pracą przy wyrobie pierników

Największą atrakcją  jest sam wyrób pierników. Podczas warsztatów mamy szansę stać się przez chwilę Mistrzami dawnej fabryki piernika i stworzyć swoje arcydzieło. Zabawa przednia i nie ma co ukrywać, wszyscy bawiliśmy się przy tym wspaniale. Oczekiwanie aż skończy się wypiek trwało w nieskończoność.

Produkcja pierników

Robimy pierniki !

Tajniki dekorowania toruńskich pierników

Jakby tego było mało po otrzymaniu naszych pierników możemy dalej eksplorować Żywe Muzeum Piernika. Przenosimy się piętro wyżej, przenosząc się jednocześnie do innej epoki. Czasów, gdy już pojawiały się maszyny wspomagające mistrzów cukiernictwa. Tu dowiemy się, jak powstają pierniki udekorowane w piękne dekory czy jak szybko zrobić garść pierników w kształcie serca.

Maszyny w muzeum piernika

Mechanizacja procesu wytwórczego

Główną atrakcją tej części zwiedzania są warsztaty dekorowania pierników. Tu poznamy różne techniki i poznamy historię związaną z dekorowaniem pierników.

Żywe Muzeum Piernika – praktyczne informacje

Z pewnością Toruń, jak i Żywe Muzeum Piernika to miejsca, które warto odwiedzić. Są to piękne i ponadczasowe miejsca. Aby jednak zwiedzanie było przyjemnością, trzeba do tego się przygotować:

Kolorowe muzeum piernika w Toruniu

Toruńska „Wiedźma”

  • Bilety do Muzeum Toruńskiego Piernika warto zamówić przez internet. Dostanie biletu tuż przed godziną wejścia jest trudne.
  • Warsztaty z dekorowania są dodatkowo płatne. Jednak za sam pokaz na górze nie płacimy nic dodatkowo.
  • Warto zaplanować parkowanie. Wszędzie praktycznie mamy strefy płatnego parkowania i jest gęsto.
  • Aktualny cennik znajdziecie tu

 

 


Share the joy
  • 64
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *