Złoty Stok i kopalnia złota
Miasteczka zachwycające pięknymi zabytkami oraz niezapomniane widoki – oto czynniki, dzięki którym Dolny Śląsk jest regionem tak chętnie odwiedzanym przez turystów. Warto jednak pamiętać, że cenne atrakcje czekają nie tylko na powierzchni, ale i pod ziemią. Gdzie ich szukać? Dla miłośników tajemnic i podziemnych tras turystycznych idealnym kierunkiem wycieczki będzie Złoty Stok – piękne miasteczko, które znane jest głównie dzięki zabytkowej kopalni złota.

Złoty Stok – kopalnia złota
Rejon Dolnego Śląska jest bliski naszemu sercu. Oboje powiązani jesteśmy z tym rejonem więzami rodzinnymi. Ja jako chłopiec często odwiedzałem dziadków w Legnica, a Milena wychowywała się w okolicach Wałbrzycha. Jako dziecko nie przykładałem wielkiej wagi do walorów krajoznawczych tego rejonu. Dopiero przy projekcie zdobywania Korony Gór Polski zaczęliśmy na nowo odkrywać ten rejon naszego kraju. Daje on dużo i jest idealnym miejscem na rodzinne wędrówki czy zwiedzanie. Kopalnia w Złotym Stoku to jedna z wielu perełek tego obszaru do którego nasze dzieci chcą wracać za każdym razem gdy tu jesteśmy.
Złoty Stok – Kopalnia Złota i jej dzieje
Kopalnia złota w Złotym Stoku może się pochwalić długą, sięgającą czasów średniowiecza historią. Wiadomo, że górnictwo w tej części Dolnego Śląska dynamicznie rozwijało się już 2 tysiące lat p. n.e., o czym przypominają dziś takie pamiątki, jak ponad 300 km sztolni i chodników. Pierwsza informacja na temat „profesjonalnych” prac górniczych prowadzonych na terenie Złotego Stoku pochodzi z II połowy XIII wieku. Wiadomo, że w tym czasie przywilejem na prowadzenie tu poszukiwań górniczych cieszyli się Cystersi z Kamieńca Ząbkowickiego. Takie prawo nadał im książę Henryk IV Probus – pan Wrocławia i Krakowa. W późniejszym okresie kopalnia w Złotym Stoku często zmieniała swych właścicieli, jednak zmiany te nie miały negatywnego wpływu na poziom wydobycia. Efekt? W XV wieku tutejsza kopalnia zaliczana była do grona najlepszych i najbardziej wydajnych zakładów tego typu w ówczesnej Europie, a jej sława wykraczała daleko poza granice Śląska.

Kopalnia złota w Złotym Stoku
Najlepszym okresem dla Złotego Stoku i okolicy był wiek XVI, choć i później górnictwo miało się tu dość dobrze. Świadczyć może o tym długa lista inwestorów, którzy swój majątek chętnie inwestowali w miejscowej kopalni. Co ciekawe, wśród udziałowców tutejszej kopalni znalazł się sam Wit Stwosz, który miał tu zainwestować część wynagrodzenia za słynny Ołtarz Mariacki. Niestety, w tym czasie złoża złota były już dość skromne, zatem owa inwestycja okazała się dla artysty początkiem wielkich problemów. By ratować się z finansowych opresji, artysta dopuścił się oszustwa i sfałszował weksel. Oszustwo szybko zostało wykryte, a Wit Stwosz został osadzony we wrocławskim więzieniu. Sąd nad artysta odbył się w Norymberdze, gdzie też uznana została jego wina.

Złoty Stok – kopalnia
W latach 60-tych XX wieku, w związku z coraz niższym wydobyciem, działalność górnicza w Złotym Stoku została oficjalnie zakończona, a tutejsza kopalnia – opuszczona. Dopiero w 1996 roku uruchomiona została tu Podziemna Trasa Turystyczna, która szybko stała się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska. Co można zobaczyć na tej trasie?
Z wizytą w kopalni Złoty Stok
Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej. To również miejsce, w którym każdy z nas, bez względu na wiek, spędzi czas w ciekawy sposób. Co można zobaczyć w trakcie podziemnej wycieczki? Jedną z ważniejszych atrakcji na trasie jest sztolnia Gertruda, w której prezentowane są m. in. dawne plany kopalni oraz zabytkowe narzędzia górnicze, piece służące do wytapiania złota oraz wózek z XVIII wieku, który pozwalał na transportowanie rudy. Skarbiec z 1000 złotych sztabek oraz laboratorium J. Schärfenberga to kolejne atrakcje, które czekają na turystów w podziemnym królestwie.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli
Wielkim przeżyciem dla zwiedzających może się też okazać spacer słynnym chodnikiem śmierci. Było to miejsce, w którym dawniej wykonywane były wyroki śmierci na tych górnikach, których oskarżono o kradzież złota. Zwiedzanie podziemi kończy się w wyjątkowej placówce muzealnej. To Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli – unikalna kolekcja tabliczek, na których umieszczone zostały najważniejsze i najciekawsze przepisy BHP.
Podziemna Trasa Turystyczna i jej atrakcje
Nie lada atrakcją kopalni złota jest możliwość odbycia części drogi kolejką prowadzącą jednym z podziemnych korytarzy. Jest to wielka atrakcja tego miejsca i naprawdę warto przeżyć tą podróż razem dziećmi. Podczas zwiedzania nie zabraknie nam też atrakcji, których próżno szukać gdzieś indziej.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.kopalniazlota.pl/
W kopalni w Złotym Stoku znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Dla śmiałków i dla osób spragnionych wrażeń dostępny jest spływ w zalanej wodą części Sztolni Gertruda o długości 200 m.

Najlepszy przewodnik ever
Złoty Stok i tutejsza kopalnia to wyjątkowa atrakcja, z której Dolny Śląsk może być wyjątkowo dumny. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju wybierze się w podróż w głąb ziemi, ten z pewnością żałować nie będzie. Otwarcie trzeba przyznać, że ten rejon naszego kraju zaoferować może bardzo dużo. Spędzając tu urlop czy ferie nie będziemy narzekać na brak zajęcia.