Rodzinny szlak w górach – Jak ubrać dziecko? 1 komentarz


Share the joy
  •  
  •  
  •  

Ubranie w góry – Jak ubrać dziecko na górski szlak ?

Góry, mimo wielu miast, które powstały u ich podnóży czy w dolinach, mimo całej urbanizacji oraz możliwości komunikacyjnych, wciąż pozostają dziewiczym terenem, mającym swoje specyficzne oraz stale zmienne warunki.

Dlatego stają się one wyzwaniem, które chętnie podejmujemy lecz czy zawsze jesteśmy do niego przygotowani. Nawet najprostsze szlaki turystyczne po najniższych wzniesieniach mogą najmłodszym zdobywcom sprawić wiele trudności, więc najważniejszym zadaniem ich rodziców jest wsparcie podczas każdej górskiej wyprawy oraz wyposażenie ich w ubrania na każdą pogodę, jaka może je zastać na szlaku.

Jak ubrać się w góry

Rodzinny szlak w górach :Softshell w akcji – Wielkanoc w Beskidach

Nie bez podstaw przyjęło się, iż ubranie w góry należy zakładać na cebulkę. To znaczy, że powinno się być przygotowanym zarówno na wysokie mrozy i temperatury, jak i na słoneczną pogodę lub burzową czy deszczową aurę. Pogoda w górach jest wielce zdradliwa i nieprzewidywalna, dlatego też pytając górala jaka ona będzie odpowie zawsze, że albo będzie słonecznie albo będzie padać. To pokazuje, że nawet najbardziej wytrawni górscy mieszkańcy rozumieją, iż nie sposób przewidzieć aury w tych rejonach. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego ubrania w góry.

Jak ubrać się w góry? – czas na buty

Dziecko w podróży na kolonie powinno zostać wyedukowane przez swoich opiekunów i doskonale wyposażone, by mogło stawić czoła temu trudnemu terenowi. Obecnie ceny ubrań przystosowanych do trekkingu spadły i każdy w swoim budżecie może znaleźć coś dla siebie. Jednym z najważniejszych elementów ubioru w góry jest jednak obuwie. Zarówno maluchy jak i dorośli winni zaopatrzyć się przed wyjazdem w buty trekkingowe lub każdy inny rodzaj obuwia, który w dużej mierze ochroni ich kostki przed skręceniem na śliskich i obłych kamieniach, których mnóstwo na górskich szlakach. Te kamienie mogą być zagrożeniem dla każdej przechadzki w zwykłym obuwiu.

ubranie w góry

Rodzinny szlak w górach – na Bieszczadzkim szlaku

Buty powinny w miarę możliwości wodoszczelne, ale pozwalające na wentylację stopy, która przy długich wojażach i trudnym terenie szybko się nagrzewa. Niezależnie od pory roku obuwie winno chronić stopę i kostkę, by zapobiec nieszczęśliwym wypadkom w środku trasy, gdzie na pomoc trzeba będzie dłużej czekać.

Kupujemy buty

W przypadku butów mamy dwa podejścia do zakupu. Możemy zainwestować i kupić buty na sezon jesienno – zimowy oraz na wiosenno-letni. W pierwszym przypadku powinniśmy szukać butów wyposażonych w membranę oraz dodatkową warstwę ocieplającą. W przypadku butów wiosenno – letnich bytu nie muszą posiadać np. membrany która ogranicza oddchylność. Drugie podejście mówi o tym że kupujemy bytu całoroczne. W tym przypadku będą to buty wykonane np. ze skóry licowej, wyposażone w membranę ale pozbawione ocieplenia. Komfort termiczny sterowany jest tu przez dobór odpowiednich skarpetek. Wiosną czy latem będą to skarpetki typu Coolmax, a zimą MERINO.

Właściwości coolmax - źródło - Internet

Właściwości coolmax – źródło – Internet

Niezależnie na jaki sposób się zdecydujmy pamiętać trzeba, że buty myszą być o rozmiar większe niż dziecko nosi na co dzień. Podczas marszu noga się poci, puchnie i buty w normalnym rozmiarze mogą zacząć obcierać delikatną stopę dziecka. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć że najlepiej sprawdza się wersja pierwsza. Wynika to również z fakty że obecna cena butów trekkingowych pozwala na zakup dedykowanego obuwia bez wydawania dużych pieniędzy.

BUTY TURYSTYCZNE FORCLAZ 500 - źródło: Decathlon.pl

BUTY TURYSTYCZNE FORCLAZ 500 – źródło: Decathlon.pl

Kupowanie bytów na jeden sezon za 300zł  mija się z celem. Obecnie możemy kupić przyzwoite buty trekkingowe dla dziecka w cenie 150-200zł.

Dziecko w podróży – jak ubrać?

Wiele osób zastanawia się jak ubrać się w góry. Zima w górach bywa mroźna, a ilość śniegu przyciąga turystów. Dziecko w podróży po szlakach musi mieć zapewnione zarówno ciepło jak i ochronę przed wodą, tym bardziej, iż najmłodsi bardzo często uwielbiają zabawy na śniegu, rzucanie się śnieżkami oraz lepienie bałwanów, nawet na górskich szlakach. Dla nich to często jeden wielki plac zabaw, który muszą po prostu wykorzystać w pełni.

Na rynku pojawiły się kombinezony, które pozwalają odpiąć jedną warstwę wodoodporną i pozostawić tylko grzewczą, gdyby w marszu dziecku było zbyt ciepło. Idealnym rozwiązaniem jako ubranie w góry są też kurtki typu 3w1. Pozwalają one również odpiąć polar który w ich przypadku służy jako warstwa docieplająca. Rękawice, które z łatwością można zaciągnąć na rękaw kurtki pomagają w tym by pod ubranie nie dostał się śnieg. Są tym lepsze, jeśli pozwalają na swobodne poruszanie dłońmi i palcami. Czapka, która zachowuje ciepło w każdych warunkach, może mieć podszewkę polarową o powinna chronić nie tylko czubek głowy ale i poliki dziecka przed mrozem i zimnym wiatrem.

jak ubrać dziecko

Kurtka typu 2w1

Polarowa bluza i ciepłe spodnie lub spodnie dresowe i bielizna termoaktywna, które również zapewnią ciepło, przydadzą się pod kombinezonem. Choć kombinezony mogą dobrze chronić szyję malucha to jednak zabranie dobrego szalika jest obowiązkowe. Obecnie w jego roli idealnie sprawi się komin wykonany z materiałów termoaktywnych.

Kalesony czy….

Wyposażając swoje maluchy w bieliznę termiczną należy pamiętać, aby zapewnić im także kombinezony, kurtki i spodnie zimowe, które pozwalają na oddychanie skóry, gdyż w innym przypadku wielki wysiłek fizyczny na szlaku może spowodować, iż dzieci będą odczuwały zimno spowodowane brakiem możliwości odprowadzenia potu na zewnątrz, poza bieliznę termoaktywną, której głównym zadaniem jest przecież odprowadzenie wilgoci. Doskonałym uzupełnieniem bielizny termoaktywnej okazują się więc kurtki z membraną, które także są wodoszczelne oraz oddychające, należy pamiętać, że na zimowe górskie przechadzki powinny mieć odpowiednie parametry.

Skala RET – źródło: goryonline.com

Wszyscy pewnie słyszeliśmy o membranach typu GORE-TEX jednak inwestowanie w taką odzież w szybkim rośnięciu naszych pociech mija się z celem. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że nie warto kupować kurtek które posiadają oddchylność na poziomie od 8000 g/m2/24h oraz posiadają przynajmniej wodoodporność na poziomie 5000 mm słupa wody.

Dziecko w podróży – zima, jesień, lato

Jak ubrać dziecko na zimę, jesień czy lato? Wypad na rodzinny szlak w górach w okresach wiosna/jesień to często przechadzki w deszczowej i nieprzyjaznej aurze, choć i śniegu może nie zabraknąć w niektórych miejscach. Wodoszczelne i oddychające ubrania oraz zapewnienie maluchom ciepła pod zewnętrzną warstwą odzieży jest nieodzowne. Niestety trzeba tez być przygotowanym na drugi scenariusz, czyli ciepło i wielką wilgotność. To ciężkie warunki, w których lepiej wybierać krótsze szlaki, z którymi dzieci z pewnością sobie poradzą. Najważniejszym jest by zarówno deszcz jak i pot nie gromadziły się pod  ubraniem, gdyż mokra bielizna i ciuchy mogą bardzo wychłodzić organizm.

odpowiednie ubranie w górach

Polar i lekki softshell w Karkonoszach

Ubranie w górach – Cebula nadal ważna

Zarówno wiosna/jesień, jak i lato to czas gdy po prostu trzeba ubrać najmłodszych na cebulkę. By zapewnić dzieciom komfort i możliwość ochłodzenie, gdy będzie niezwykle gorąco, lub zatrzymania ciepła podczas zawiei lub deszczowej aury. W plecaku dziecka, nawet latem, nie może zabraknąć ciepłego swetra, wodoodpornej lekkiej kurtki i spodni, a najlepiej jest zapewnić im komfort, który niosą ubrania z membraną. Bielizna latem nie może być zbyt ciepła, gdyż jej ściągnięcie podczas przechadzki będzie niemożliwe, natomiast krótkie spodenki można szybko zmienić na cieplejszą i zwykła wersję.

A może softshell

Wiosną czy jesienią dobrze jest wyposażyć się w kurtkę typu softshell. Dziś softshelle stanowią alternatywę dla tradycyjnych trzech warstw odzieży powszechnie już wykorzystywanej w pieszych wędrówkach: bielizny termoaktywnej, kurtki z membraną, polaru. Można powiedzieć śmiało, że kurtka czy bluza tego typu dopasowana są do większości warunków klimatycznych. Bardzo dobrze sprawdzą się w okresie wiosennym, jesiennym oraz w przypadku starszych dzieci przy odpowiednim dociepleniu również w warunkach zimowym. Doskonałym uzupełnieniem będzie bluza polarowa o gramaturze 150g oraz lekka kurtka membranowa na wypadek deszczu. Warto mieć taki zastaw gdyż on pozwala elastycznie zarządzać nam warstwami przez co dopasujemy odpowiednią termikę do aktywności dziecka.

Koszulka termoaktywna w trakcie zabawy na Kids Ekspedyszyn

Koszulka termoaktywna w trakcie zabawy na Kids Ekspedyszyn

Latem pogoda zdaje się być bardziej łaskawa, a rodzinny szlak w górach przystępniejszy. Jest to czas, gdy wielu decyduje się na rodzinne wyjazdy. Tu niech nie zmyli was aura. Na szlak nie wychodzimy w sandałach czy innych butach które nie chronią palców czy kostki. Ważne jest też aby zawsze mieć w plecaku leki polar – 100g oraz lekką kurtkę na deszcz.

Letnie Bieszczady

Letnie Bieszczady

Jako ubranie w letnich warunkach idealnie sprawdzają się spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami oraz koszulki typu coolmax które nie drażnią skóry podczas upalnego dnia. Górska aura niestety jest nieprzewidywalna, więc należy być zawsze gotowym na każdą ewentualność tym bardziej, że maszerujemy z dzieckiem.

 


Share the joy
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Rodzinny szlak w górach – Jak ubrać dziecko?

  • Okiem Alexa

    Odzież softshellowa sprawdza się super, zwłaszcza wiosną i jesienią. Sami doceniliśmy ją podczas ostatniego pobytu w górach, który okazał się być mocno deszczowy i wilgotny!