Termosy – Test 3 komentarze


Share the joy
 • 53
 •  
 •  

Termosy proszone do wyjścia

Okres jesień/zima zazwyczaj powoduje, że na szlaku mamy chęć na ciepłe napoje. Nic tak nie poprawia nastroju jak ciepła herbata czy ulubiona kawa na szlaku. Na ekspres ciśnieniowy w schroniskach raczej nie ma co liczyć, a ceny herbaty czy kawy zazwyczaj nie są współmierne do walorów smakowych podawanego napoju.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zakup termosu. Jednak podczas naszych poszukiwań odpowiedniego sprzętu natkniemy się na różne pojemności, marki, zapewniania producentów itp. Generalnie można oszaleć podczas doktoryzowania się z tej tematyki za pomocą Google.

My mamy już ten kłopot za sobą i dlatego chcieliśmy Wam przedstawić nasze rozwiązanie. Nie będziemy Was przekonywać na siłę, opiszemy tylko argumenty jakimi kierowaliśmy się podczas wyboru. Mam nadzieje, że to pomoże Wam we własnym wyborze.

Postaramy się przedstawić nasz wybór bazując na takich cechach:

 1. Tworzywo
 2. Pojemność
 3. System zamykania
 4. Marka
 5. Test
 6. Podsumowanie

Tworzywo

Tu nie mamy na szczęście dużego wyboru. Możemy wybrać termos zbudowany ze stali nierdzewnej lub plastiku/innego tworzywa z wbudowanym wkładem szklanym. Nie ma co się oszukiwać. Chyba większość z nas pamięta termosy z wkładem szklanym i wie jak się kończy jego upadek. Oczywiście jakość takich termosów jest obecnie dużo lepsza i własności termiczne są bardzo dobre jednak cena termosu moim zdaniem jest dość wysoka. Dobrym przykładem takiego termosu jest firma Thermos.

Biorąc pod uwagę, że nasz termos będzie używany w górach, lesie, wypadach survivalowych, zdecydowaliśmy się na konstrukcje ze stali nierdzewnej. Oczywiście w hipermarkecie również dostaniemy taki termos za parę złotych jednak tu chodzi o to aby, to był termos którego konstrukcja powoduje powstanie wewnątrz tzw. wkładu próżniowego między warstwami stali – np. Thermos, Esbit, Primus.

Pojemność

Z naszego doświadczenie wynika, że pojemość mniej niż 1l nie sprawdza się. Przy dwóch osobach 1l jest optymalnym rozwiązaniem. Daje nam to 0.5l na osobę czyli jakieś dwie szklanki herbaty czy kawy. W trudnych warunkach może, to być za mało jednak na kilku godzinne wyjście w góry wystarczy. Przy wyjściu całą rodziną w modelu 2+2 (dzieci do 6lat) pojemość 1l jest również zdecydowanie za mała. Tu mamy do wyboru: Kupić drugi termos 1l lub wprawiać dzieci do noszenia swojego plecaka z fajnym termosem. Ze względu na to, że oboje pijemy też kawę, w góry zabieramy również termos z kawą. Tu oczywiście także pojemność 1l. Pamiętajcie aby nie mieszać płynów w termosach. Jeśli będziecie wlewać kawę to później herbata będzie miała dziwny smak.

Reasumując:

 • Na dwie osoby powinien wystarczy termos o pojemności 1L
 • Model rodzinny 2+2 – 1L + 2x 0.5L lub 0,7L
 • Nie mieszamy płynów. Mamy termos do herbaty i do kawy

System zamykania

Tu będzie krótko. Nie kupujemy termosu z korkiem autentycznych czy innym wynalazkiem. Ma to być klasyczny korek zakręcany z uszczelką. Czemu? Ma lepszą termikę, nie psuje się, jest lepszy w utrzymaniu czystości. Innym rozwiązanią mówimy stanowcze nie.

Termosy

Termosy

Marka

Tu również mamy liderów. Uważamy, że na pewnych sprawach nie można oszczędzać. Nie ma nic  chyba gorszego sytuacja gdy po ulewie jesteśmy przemoczeniu do samochodu daleko, a herbata w termosie jest letnia czy zimna… Tak więc polecamy – Esbit, Primus, Tatonka.

Test

Całe nasze powyższe gadanie wymaga potwierdzenia. Tak więc specjalnie dla Was robimy domowy 22-godzinny test termosów – Tatonka 1L oraz Primus 1L. Pamiętajcie, że wyniki będą inne dla termosów o innej pojemności niż w testowanych.

 1. Godzina 19.00 zalewamy termosy wrzątkiem. Czekamy chwile i mierzymy temperaturę
  1. Tatonka – 95 C
  2. Primus – 95 C

Termosy wędrują na balkon gdzie termometr pokazuje 1C powyżej zera

Termos

Termosy – temperatura

 1. Godzina 20.00 tego samego dnia.
  1. Tatonka – 92 C
  2. Primus – 90

Po pomiarze odlewamy z każdego termosu po 300 ml. Przecież podczas marszu płynu powinno ubywać. Termosy znów wędrują na balkon gdzie termometr pokazuje 0 C. W nocy temperatura zeszła do -2C

 1. Godzina 8.00 dnia następnego. Pamiętajmy że od 20.00 do 8.00 w termosie było mniej płyny – o całe 300 ml.
  1. Tatonka – 65 C
  2. Primus – 60 C

Po pomiarze odlewamy z każdego termosów kolejne 300 ml. Termosy kolejny raz wędrują na balkon gdzie termometr pokazuje 1 C powyżej zera.

 1. Godzina 17.00 tego samego dnia.
  1. Tatonka 43 C
  2. Primus 35 C

Podsumowanie

Jak pokazał wynika naszego 22-godzinnego testu lepszą termikę posiada termos firmy Tatonka (+8 C). Z drugiej strony kto z nas nosi herbatę przez 22h w plecaku. Można założyć, że szacowany czas noszenia herbaty czy kawy to 12h. Przy takim założeniu różnica między termosami to około 5 C. Tym bardziej, że dochodzi jeszcze izolacja w postaci plecaka.

Z naszej strony możemy jedynie powiedzieć, że jeśli nasze 12-godzinne założenie jest Tobie bliższe to zakup jednego czy drugiego termosu będzie dobrą inwestycją. Jeśli jednak zdarza Ci się, że nie masz komfortu dolania wrzątku lub czasami, to co masz musi Ci starczyć na więcej niż 12h to dobrym rozwiązaniem jest Tatonka. Niby nic ale po 22h te 8C robi różnicę.


Share the joy
 • 53
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Termosy – Test