Czy kolor szlaku ma znaczenie? 8 komentarzy


Share the joy
 •  
 •  
 •  

Szlaki turystyczne – kolory i ich znaczenie

Dzisiaj trochę o znakowaniu szlaków. Każdy początkujący piechur wie, że szlaki turystyczne w górach mają swoje kolory. Ale ile to razy spotkałem się z opinią, że te kolory oznaczają trudność danej trasy.

Nic bardziej mylnego! Szlak zielony wcale nie oznacza najłatwiejszej trasy, a czarny najtrudniejszej. Tak jest w przypadku tras narciarskich. Stąd też postanowiłem nieco przybliżyć Wam, jak to wygląda z tymi oznaczeniami w polskich górach.

Przede wszystkim kolory szlaków. Podstawowy znak informacyjny w górach składa się z trzech poziomych pasków, przy czym paski zewnętrze są koloru białego, natomiast pasek środkowy – w kolorze szlaku, czyli w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym lub czarnym. No dobrze, ale co te kolory oznaczają w takim razie dla turysty?

Co oznaczają kolory szlaków

Czerwony kolor szlaku – tym kolorem najczęściej oznaczany jest główny i najważniejszy na danym obszarze szlak. Są to trasy dalekobieżne, które zazwyczaj prowadzą przez najwyższe punkty pasma. Można z nich podziwiać najlepsze krajobrazy. Kiedy tworzono pierwsze trasy, właśnie tak znakowano trasy na osi wschód-zachód.

szlak czerwony znaczenie

Na szlaku jesienią

Niebieski kolor szlaku– to także trasa o znacznej długości, ale nie jest ona szlakiem głównym. Jest druga pod względem ważności na danym obszarze. Kiedy wytyczano pierwsze trasy turystyczne, na niebiesko znakowano trasy na osi północ-południe.

Zielony kolor szlaku – tak najczęściej oznaczane są trasy doprowadzające do charakterystycznych miejsc.

Żółty i czarny kolor szlaku – są to najczęściej szlaki krótkie, dojściowe i łącznikowe. Kolor czarny często informuje o końcowym podejściu.

szlak niebieski

Szlak niebieski na SMRK-u

Niestety coraz częściej można spotkać odstępstwa od tych zasad. Tras jest dużo, a obowiązuje reguła, że dwie trasy tej samej barwy nie mogą się krzyżować. Dochodzi więc czasem i do tego, że krótka trasa dojściowa jest czerwona. Warto mieć to na uwadze.

Kolor szlaku a jego trudność

Skoro znaczenie koloru nie podpowie nam nic o trudności trasy, co zatem jest pomocne? I tu pewnie poczujecie rozczarowanie. Nie ma skali, która mówi o trudności danego szlaku. Nie ma specjalnych oznaczeń. Co więc zrobić, żeby przypadkiem nie „władować się” na bardzo trudny szlak?

Czytać. Na mapach i w Internecie. Jeśli jakaś trasa posiada elementy wspinaczkowe (drabinki, mostki, łańcuchy) może to oznaczać, że jest trudna. Trzeba też zwracać uwagę na czas trwania wycieczki. Na tabliczkach z kolorem szlaku zawsze napisany jest czas dojścia do konkretnego miejsca w górach. Jeśli jest długi, np. 8 godzin, to można uznać, że dojście do celu nie będzie łatwe. Oczywiście trudniejsze będą także trasy nieoznakowane czy prowadzące wąskimi ścieżkami w lasach, gdzie jest ślisko.

Dlatego zawsze przed wyruszeniem w piękne, polskie góry, dobrze dowiedzieć się czegoś więcej o interesujących Nas szlakach. Przydatne będą np. komentarze ludzi z for czy portali poświęconych wspinaczkom. Albo po prostu należy zasięgnąć języka u miejscowej ludności – nic nie przebije dobrej rady obeznanego w terenie górala czy góralki.

Z naszej strony możemy Wam polecić portal https://mapa-turystyczna.pl/. Wszystkie nasze wędrówki planujemy z wykorzystaniem właśnie tej strony, Ważne jest też to, że jest stworzona aplikacja na telefony komórkowe która działa bardzo dobrze i nie raz pomogła nam się odnaleźć na szlaku. Dodatkowo po wyznaczeniu szlaku planowanej wędrówki dostaniemy informację o punktach GOT. Gorąco polecamy


Share the joy
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 komentarzy do “Czy kolor szlaku ma znaczenie?

 • Ola

  Oj tak, dużo osob twierdzi, że czarny szlak to ten najtrudniejszy 😉 Ale cóż, nikt niestety nie uczy na geografii jak interpretować znaki w górach, a szkoda. Mnie, przyznaję, trochę irytuje ten brak informacji o trudności danej trasy. Jestem z rodzaju tych, których łańcuchy i wszelkie trudniejsze przejścia skutecznie odstraszają, a czasem chciałabym odbić w jakiś inny szlak od tak, żeby zobaczyć co jest dalej i nie robię tego, bo nie wiem, czy trasa nie jest zbyt trudna 🙁 Wpis obowiązkowy dla każdego, kto pierwszy raz chce pójść w góry 😉

  • konrad.was Autor wpisu

   Dziękujemy za komentarz. Zgadza się że podstawa to praca z mapą. W dobie internetu gdzie praktycznie wszystko jest na tacy warto poświęcić chwilę czasu na planowanie. Z naszej strony polecamy mapa-turystyczna.pl wszystko o szlaku podane w przejrzysty sposób nawet z wykresem szlaku

 • Agnieszka

  Jak byłam mała, to mówiono mi właśnie, że czarny to szlak najtrudniejszy, a zielony (z tego co pamiętam) najłatwiejszy. Tylko że jako dziecko nikt mnie nie brał na szlaki i dopiero jak sama zaczęłam jeździć, to zauważyłam, że coś jest nie tak.. I faktycznie zawsze przed wyborem patrzę na mapę i wtedy widać, czy jak bardzo droga będzie stroma 🙂

 • Paulina

  Niestety bardzo wiele osób myśli właśnie, że kolory oznaczają poziom trudności szlaków. A to właśnie dotyczy poziomu trudności i % nachylenia terenu w trasach narciarskich.
  Myślę, że warto również zwrócić uwagę na oznaczenie szlaku w postaci pomarańczowego kółka na białym tle. Wcale nie oznacza to, że znajdujemy się na terenie Japonii 🙂 Ale że mamy do czynienia ze szlakiem konnym.
  Serdecznie pozdrawiam!

 • lopeks12

  Jeżeli chodzi o trudność trasy można ocenić po długość i trasy i w jakim czasie jest do przebycia np: 7km – 1.5h -by znaczyło że spokojny marsz czym krótszy odcinek trasy a dłuższy czas marszu tym trudniejsza trasa np : 7km -3.5h . A przeważnie na początku trasy lub skrzyżowaniach tras jest podany długość czas i gdzie prowadzi. Takie jest moje zdanie.