Szlaki górskie dla dzieci 2 komentarze

szlaki górskie dla dzieci

Share the joy
  • 23
  •  
  •  

Wyprawa w góry może być niezapomnianą przygodą dla całej rodziny, również dla najmłodszych dzieci. Piesza wędrówka szlakiem górskim przy ładnej pogodzie, pośród zapierających dech w piersiach cudów przyrody i niesamowitych widoków, w towarzystwie najbliższych może stać się dla naszych pociech nie lada gratką. Aby zorganizować wycieczkę górską, która będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla nas, jak i dzieciaków, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Karkonosze

Przed wyruszeniem na szlak pamiętajmy o właściwym wyposażeniu plecaka i spakowaniu odpowiednich ubrań i akcesoriów. Nie zapomnijmy o ciepłej bluzie i kurtce przeciwdeszczowej dla dziecka – więcej o przygotowaniu ubrań w naszym tekście – Jak ubrać dziecko. Warto jest zabrać nie tylko kanapki i napoje na drugie śniadanie, ale i coś słodkiego dla naszej pociechy. Kostka czekolady czy ulubiony batonik może czasem skutecznie rozchmurzyć buzię coraz bardziej marudzącego malucha, a pokonanie szlaku górskiego może okazać się dla dziecka nie lada wyzwaniem. Dobrze jest też zadbać o dodatkowe atrakcje, bowiem nie wszystkie dzieci doceniają urok gór sam w sobie. Dlatego weźmy np. odtwarzacz mp3 z nagranym ciekawym audiobookiem lub ulubionymi piosenkami, ewentualnie ukochaną (i niedużą!) maskotkę naszego dziecka. Miejmy również w zanadrzu przygotowane gry słowne, które zaciekawią dziecko, np. zagadki i zgadywanki, gra w opisywanie tego, co syn czy córka widzi wokół siebie itp. Pamiętać też trzeba o wyposażyć się w apteczkę. O tym pisaliśmy więcej w tym artykule.

Wybór odpowiedniego szlaku dla dzieci

Najistotniejsze jest jednak, aby wybrać szlaki górskie, które będą dostosowane do możliwości naszego dziecka. Nie chcielibyśmy przecież, by przez całą drogę się męczyło i narzekało. W takim przypadku nici z miłej atmosfery i pięknej wycieczki – dziecko będzie zmęczone i marudne, a dorośli lub starsze rodzeństwo, które lepiej radzi sobie na górskich szlakach, coraz bardziej zdenerwowane. Górskich tras, na które można wybrać się wraz z dzieckiem, jest na szczęście w Polsce sporo. Zarówno w Beskidach, jak i Karkonoszach bez trudu znajdziemy odpowiednie szlaki dla dzieci. Nie można też zapomnieć o Izerach.

Szlaki dla dzieci w Karkonoszach

Mimo że Karkonosze należą do najwyższych gór w Polsce po Tatrach to również i tutaj możemy znaleźć szlaki górskie dla dzieci. I to całkiem sporo! Do tego region ten obfituje w wiele interesujących zabytków i innych atrakcji, które przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i młodszym turystom. Będą one ciekawym urozmaiceniem wędrówek, a może nawet ich celem.

karkonosze szlaki dla dzieci

W Karkonoszach szczególnie polecamy zobaczenie dwóch wspaniałych wodospadów – Szklarki oraz Kamieńczyka, do których dotrzeć można przyjazną dzieciom, niemęczącą trasą ze Szklarskiej Poręby. Szlak prowadzi przez urokliwy Karkonoski Park Narodowy. Niedaleko Jeleniej Góry znajduje się historyczny Zamek Chojnik, z dość stromym podejściem, jednakże na tyle krótkim, że bez większego trudu poradzą z nim sobie również małe dzieci. W naszej ocenie z dziećmi w wieku od 6 lat warto wybrać się w trasę szlakiem czterech schronisk. Trasa bardzo malownicza dająca dużo satysfakcji – opis przejścia znajdziecie TU

Szlak na Śnieżkę

Wyprawy na Śnieżkę należą już do poważniejszych i  w porównaniu z innymi szlakami dla dzieci będzie to trudniejsze wyzwanie. Piesza trasa na Śnieżkę prowadząca z Karpacza jest długa i nie wszystkie dzieci sobie z nią poradzą. Dlatego w przypadku początkującego małego turysty najlepiej dostać się tam, wjeżdżając najpierw na Kopę wyciągiem krzesełkowym (wyjazd z Karpacza Górnego), a następnie dotrzeć na szczyt Śnieżki pieszo. Pozostała trasa nie jest trudna, średnio zajmuje około godzinę. Większość dzieci da sobie z nią radę bez większego kłopotu. Dla bardziej wprawionych piechurów polecamy zdobycie Śnieżki naszym wariantem – Śnieżka. Jesienią warto też zdecydowanie odwiedzić Śnieżne Kotły które do których z łatwością dojedzmy od strony Szrenicy.

śnieżka szlaki dla dzieci

Przebywając w Karpaczu, dobrze jest także odwiedzić kilka lokalnych atrakcji turystycznych. Przede wszystkim warte zobaczenia są Skwer Zdobywców, stara Świątynia Wang oraz Zapora na Łomnicy. Dzieciom z pewnością spodoba się Muzeum Zabawek oraz Miasteczko Western City, położone niedaleko miasta. Nie lada atrakcją jest Huta Szkła Julia.

Beskidy z dzieckiem

Ciekawym pomysłem na wycieczkę rodzinną jest podróż w Beskidy z dzieckiem. Szlaki w Beskidach są proste, łatwe do przejścia nawet dla malucha, również znajdziemy tu bez trudu. Góry te są wręcz idealne na rodzinne wędrówki. Malownicze, łagodne i bardzo przyjazne młodym turystom. Są bogate w szlaki turystyczne, na których nie brak schronisk, w których można odpocząć i zjeść. Co więcej, niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe atrakcje dzięki czemu idealnie się nadają na szlaki górskie dla dzieci. Przykładowo, w beskidzkim schronisku pod Klimczokiem znajduje się plac zabaw. W schronisku Równica mieści się nie tylko plac zabaw, ale także park linowy i strzelnica łucznicza, z której skorzystać mogą i dzieci, i ich rodzice. Jak więc można zobaczyć, górale dbają o swych małych gości, starając się na wszelkie sposoby umilić im czas i wędrówkę na szlakach.

beskidy z dzieckiem szlaki

Beskid Śląski to zazwyczaj łagodne, porośnięte lasami szczyty i malownicze polany. Dostęp do szczytów jest najczęściej ułatwiony dzięki wielu wyciągom i możliwościom dojazdu np. autobusem czy samochodem. Jeśli chodzi o same trasy, to polecamy wejście na Równicę, górującą nad Ustroniem. Dotrzeć do niej łatwo – najpierw możemy podjechać autem drogą do parkingu przy schronisku PTTK, skąd tłumnie odwiedzanym, popularnym żółtym szlakiem, można dojść piechotą na szczyt w niecały kwadrans.

beskidy z dzieckiem szlaki

W Szczyrku natomiast działa otwarty przez cały rok wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne. Warto tu wjechać ze względu na urzekające widoki. Ze szczytu prowadzi trasa przez Przełęcz Salmopolską, jednakże jest to wycieczka raczej dla starszych dzieci. Z młodszą pociechą lepiej będzie zjechać krzesełkiem na dół.

Od jakiegoś czasu w naszych sercach wiedzie prym Beskid Żywiecki. Tu znajdziemy bardo dużą liczbę szlaków dostępnych dla najmłodszych nawet zimą. Z pewnością podczas słonecznej pogody warto odwiedzić schronisko Rysianka położone na hali. Dojedzie tu każde dziecko co z pewnością pokazaliśmy podczas KIDS EKSPEDYSZYN. Beskid Żywiecki pozwala smakować się małymi kawałkami. Możecie tu planować wycieczki krótkie – choćby do Bacówki Krawców Wierch czy te trochę dłuższe do Bacówki na Rycerzowej. Będąc w Beskidach warto pokusić się o zdobycie Pilska. Można zrobić to na raty odwiedzając po drodze schronisko na Hali Miziowej. Najlepszych szlakiem dla dzieci będzie szlak żółty z Korbielowa.

Dobrze się przygotujcie i… w drogę!

Wspólna wyprawa w góry to okazja do zdobycia niezapomnianych wspomnień i wrażeń oraz wspaniałego spędzenia czasu wspólnie z dziećmi. Aby stała się ona świetną przygodą dla wszystkich, trzeba się do niej przygotować. Wybierzmy więc mądrze trasę obfitą w szlaki dla dzieci, spakujmy właściwie plecak, ubierzmy się odpowiednio i… w drogę!

Beskidy z dzieckiem

Jeśli potrzebujesz dalszej inspiracji, to koniecznie zajrzyj do tego tekstu. Tu znajdziesz nasze propozycję na rodzinny wyjazd – Gdzie jechać w góry z dzieckiem?


Share the joy
  • 23
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarzy do “Szlaki górskie dla dzieci