Szczeliniec Wielki


Share the joy
  • 34
  •  
  •  

Szczeliniec Wielki

Mamy to szczęście, że spora liczba szczytów znajduje się w okolicach Ząbkowic Śląskich. Dzięki temu przy okazji realizacji projektu Korony Gór Polski możemy odwiedzić rodzinne strony mojej żony jak i spotkać się z Teściem. Podczas jednego z takich wypadów wybraliśmy się ze wspomnianych Ząbkowic na Szczeliniec Wielki.

Szczeliniec Wielki można oczywiście zdobyć na klika sposobów. Droga turystyczna na ten mierzący 919 metrów szczyt jest raczej mało atrakcyjna ze względu na swoją formę – metalowe schody. Raczej nie polecamy tego szlaku głownie ze względu na zatłoczenie, szczególnie w okresie urlopowym. Mając to na uwadze wybraliśmy inną drogę, która dostarczyła nam więcej przyjemności i pozwoliła cieszyć się samotnością na szlaku.

Szczeliniec Wielki mapa

Szczeliniec Wielki – szlak. Źródło mapy: mapa-turystyczna.pl

Trasa na Szczeliniec Wielki zaczyna się od parkingu w miejscowości Radków. Parking znajduje się za zalewem radkowskim – droga na lewo od zalewu. To jedyna droga więc nie da się nie trafić. Jest tam miejsce na bezpłatne pozostawienie samochodu. Porankiem, parking był praktycznie pusty. Parkujemy, pijemy ciepłą kawę i ruszamy na Szczeliniec Wielki. Droga prowadzi przez las. Bardzo nas to cieszyło bo pogoda dopisała i robiło się już naprawdę ciepło. Na szczyt prowadził nas szlak żółty przechodzący w niebieski przy Skalnych Wrotach. Wspomniane Skalne

Wrota to bardzo ciekawa części drogi. Idziemy po formacjach skalnych które tworzą niecodzienny krajobraz. Mimo, że podejście po tych formacjach nie jest proste i daje się we znaki, krajobraz jaki tam zastaniemy rekompensuje wysiłek.

Trasa jak wspomniałem jest zróżnicowana. Końcówka szlaku jest również wymagająca. Podejście jest strome i prowadzi przez obszar powalonych drzew. Ze względu na ciepły okres, podejście dało nam się we znaki. Nie jest to krótki odcinek i mniej wprawionym turystą daje się we znaki.

Na samym szczycie jest naprawdę tłocznie. Ludzi przybywający na szczyt szlakiem czerwonym jest naprawdę sporo. Oczywiście infrastruktura schroniska dostosowana jest do niedzielnych turystów więc możemy raczyć się lodami, napojami, kiełbaskami itp. Widokami na szczycie możemy się raczyć do woli. Mamy punkty widokowe w formie metalowych platform. Dla chętnych po odpoczynku istnieje możliwość zwiedzenia formacji skalnych zwanych – Skalnym Miastem.

Na drogę powrotną polecamy zejście do przełęczy Szczeliniec Wielki i dalej żółtym szlakiem prosto na parking. Droga jest prawdziwie urokliwa. Prowadzi przez łąki, pola oraz piękną miejscowość Pasterka gdzie możemy w przytulnej restauracji napić się miejscowego piwa czy kawy. Trasa jest łatwiejsza niż ta którą podchodziliśmy na szczyt, jednak po całym dniu zmagań jest ona ciekawą alternatywą dla szlaku czerwonego.

 


Share the joy
  • 34
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *