Recenzja – Stuptuty Wisport 5 komentarzy


Share the joy
 • 106
 •  
 •  

Temat owiany trochę tajemnicą. Wśród turystów krążą różne opinie na ich temat. Wydaje mi się, że spowodowane jest, to tym że nie każdy ich używa i zdania na temat ich przydatności są podzielone. Naszym skromnym zdaniem stuptuty, to sprzęt który naprawdę się przydaje i spełnia swoją funkcję. 

My podjęliśmy decyzję o zakupie „ochraniaczy” po wyprawie lutowej w góry świętokrzyskie. Natrafiliśmy wtedy na roztopy. Śnieg przyklejał się do wszystkiego i szybko spodnie stały się mokre aż do kolan. Przyjemność podróżowania była z tego tytułu obniżona, a pod koniec dnia mokre spodnie wpływały na termikę naszego ciała.

Jakie stuptuty kupić…

Zastanawiałem się naprawdę kilka dni. Czytałem różne fora, pytałem znajomych itp. Często pojawiały się opinie, że stuptuty generalnie spełniały swoją funkcję jednak spodnie i tak były mokre – od potu.

Stuptuty – Oddychalność

To jest jeden z ważniejszych paramentów mający znaczenie przy tego typu sprzęcie. Ceny ochraniaczy z gore-tex są różne, a naszym zdaniem nie do końca jest on potrzebny na ochraniaczach. Wynika, to z tego że będziemy je ubierać w różnych warunkach – śnieg, deszcz, błoto itp. Oznacza, to tyle, że będziemy często je czyścić czy prać, a to znaczy, że wcześniej czy później membranę trafi szlag.

Mając powyższe na uwadze natrafiłem na stuptuty firmy WISPORT – model YETI

Stuptuty YETI

Stuptuty

Główne zalety produkty naszym zdaniem to:

 • Bardzo dobra jakość wykonania stuptutów
 • Zamek umiejscowiony jest z przodu
 • Zamek stuptutów chroniony jest listwą
 • Bardzo solidne przytwierdzony przedni hak do sznurówek
 • Bardzo dobra oddychalność (miałem je 42h na nogach i wszystko było OK)
 • Wytrzymałość

Wady produktu

Doszukaliśmy się jednej. Chodzi o linkę kevlarową która utrzymuje stuptuty w danej pozycji. Nie ma ona regulacji. Nie jest, to kłopot jak mamy przykładowo jedne buty wyjazdowe. W przypadku gdy mamy więcej par, to zmuszeni jesteśmy za każdy razem ową linkę regulować – co nie jest takie łatwe. Zastosowanie paska z mechanizmem regulacji wydaje się lepszym pomysłem. Pozostaje tylko pytanie czy będzie tak wytrzymały jak linka.

Co do ceny, to osąd pozostawiamy Wam. Na stronie producenta jest ona w granicy 100zł. Nam udało się je kupić na wyprzedaży – też u producenta za zdecydowanie niższą cenę.

 


Share the joy
 • 106
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 komentarzy do “Recenzja – Stuptuty Wisport

 • Bartollus

  Istotne są 2 rzeczy .
  1. Materiał musi być choć trochę oddychający , 10 K wystarczy , inaczej będziemy mieć mokre nogawki u nieoddychające buty.
  2.Mocowanie pod butem powinno być z linki stalowej, w przeciwnym razie górskie kamienie szybko się rozprawią c pseudo paskami trzymającymi nasz stuptut na bucie.
  Co do zasadności posiadania to jest ona zdecydowanie zasadna i to nie tylko zimą . Letnie ulewy i woda w naszych nieprzemakalnych butach która wpływa po odsłoniętych nogach nie należny do przyjemności.

 • Enzoo

  Membrana goretex jest trwałe nieprzemakalna, może puszczać na szwach ale to naturalne. Mycie nie niszczy membrany, wręcz przeciwnie, utrzymuje ja w dobrej kondycji. Stuptuty to nie gadżet, to potrzebny w górach sprzęt, zwłaszcza przy złych warunkach. Kto chodzi w stuptutach w lecie przy świetnej pogodzie troszeczkę nie wie do czego one sluza

  • faktyczny

   Enzoo! W turystyce nie ma rzeczy trwale nieprzemakalnych! Jakie szwy ma membrana?! Nie ma żadnych! Mycie utrzymuje w dobrej kondycji?! Napisałeś bzdury, od razu widać, że nie masz pojęcia. Jeżeli masz coś trwale nieprzemakalnego – to wystaw mi gwarancję dożywotnią i kupię od Ciebie za 10 000,00 zł! Gore-tex używany w miejscach stale narażonych na naprężenia, rozciąganie, silne nasłonecznienie, ucisk, obciążenia, itd. – po kilku latach, albo intensywnych sezonach, zaczyna puszczać – i nie na szwach, bo ich nie ma, tylko w swojej strukturze, poczytaj trochę, będziesz wiedział o co chodzi. Mycie(?) – zalecane jest pranie! – nawet z używaniem specjalistycznych środków do Gore-texu, np. Nikwax, może tylko opóźnić naturalny proces stopniowej utraty pierwotnych parametrów paraprzepuszczalności (zwanej potocznie oddychalnością) i wodoodporności, ale niczego nie zatrzyma!

 • Ya

  Zastosowanie paska dla mnie było by wadą, pomimo łatwiejszej regulacji. Przetarcie paska (właściwie jednego elementu mającego stały kontakt z podłożem) w warunkach polowych oznacza brak możliwości wykorzystania stuptutów zgodnie z przeznaczeniem, natomiast w przypadku linki wystarczy sznurówka i mamy w pełni sprawne ochraniacze.