Powstaniec Halicz – Wydawnictwo Muchomor


Share the joy
  • 7
  •  
  •  

– Mamo, to o tym powstaniu Warszawy, o którym opowiadałaś w wakacje? – Alicja już domyśliła się, o czym będzie książka, którą sobie zabrała w podróż. Powstaniec Halicz autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – z perspektywy tego wyjazdu już wiem, że to nie jest lekka lektura na drogę, to pouczająca lekcja historii.

Recenzja książki dla dzieci

Powstaniec Halicz – Wydawnictwo Muchomor

 

Kids ekspedycja za pasem. Przed nami kolejna długa podróż w góry, a książki z nami. To dzięki wyjazdom nasze dzieci zaczęły regularnie czytać. „Książki pomagają wytrzymać tak długo w aucie” – to słowa naszej Ali. Tym razem do plecaków zapakowaliśmy: „Powstaniec Halicz” i „Alfabet Polski”. O ile Alfabet wydawnictwa Muchomor czytaliśmy już wcześniej, o tyle książka o powstańcu jest dla Ali i Kamila zupełnie nowa.

Powstaniec Halicz - recenzja

Prawdziwe zdjęcia obrazujące tamten czas

Nasz bohater – Powstaniec Halicz

Bohater książki Henryk Kończykowski pseudonim „Halicz” wprowadził moje dzieci w inspirujący wir niekończących się pytań. „Zapakowaliśmy się całą rodziną w naszego fiacika” i już pierwsze pytanie brzmiało:

– Mamo, a co to fiacik? „Zwiedziliśmy Wołyń i Podole” i kolejne pytanie – Ala pyta o Wołyń, bo gdzieś to już słyszała. I tak zaczyna się seria coraz trudniejszych pytań: „Co to znaczy okupacja? Getto, tajne komplety, Szare Szeregi, mały sabotaż?”. Mimo iż każde z tych pojęć zostało wyjaśnione przez autorkę, to i tak dzieci zadawały mnóstwo pytań dodatkowych.

Powstaniec Halicz

Trudna historia naszego kraju

Jedno pytanie rodzi kolejne i tak tworzy się żwawa dyskusja, która może być lekcją historii. Przekonałam się, że do wspólnego czytania z dziećmi muszę się przygotować, bo pytania są coraz bardziej wymagające.

Oprócz wartości historycznej pojawia się dodatkowy akcent – empatia. Aresztowania, zmęczenie, niepewność i lęk inspirują do refleksji nad dramatem ówczesnych czasów. Jednocześnie stanowią pouczający element w kształtowaniu umiejętności społecznych wśród dzieci, np. pozytywnego nastawienia. W tych trudnych czasach miesiąc spędzony w lesie tuż przed wybuchem powstania dla bohaterów okazuje się najlepszym, mimo głodu, niepewności i niewyspania. Zarówno Ala, jak i Kamil pokusili się o współodczuwanie losu bohaterów historii.

Recenzja książki dla dzieci - Wydawnictwo Muchomor

Powstaniec Halicz

Książka i jej treść to jedno, ale wartość tej pozycji współtworzą autentyczne fotografie, słownik pojęciowy, wymowne ilustracje, treści przemówień, symbole. Przez cały czas wspólnego czytania dzieci są inspirowane do zadawania nowych pytań: Znak Polski Walczącej, Armia Krajowa, Batalion „Zośka”, NKWD, amnestia itd. A ja wiem, że to, o czym czytaliśmy, pozostanie choć hasłowo w pamięci moich dzieci.

Czy to pozycja dla wszystkich..?

Napisałam, że książki nie udało nam się czytać w podróży. Dopiero w domu czytanie rozłożyliśmy na październikowe i listopadowe wieczory. „Powstaniec Halicz” to książka dla dzieci w wieku 10–13 lat. Czy to oznacza, że młodsze nie mogą po nią sięgnąć? Uważam, że młodsze dzieci w czytaniu powinni wesprzeć rodzice. Jest okazja do rozmowy, odpowiadania na pytania i wstępu do historii.

Recenzja książki - Powstaniec Halicz

„Halicz”

My zaplanowaliśmy już poszukiwania z serii „Warszawa 1944” – Małego Powstańca, Wydawnictwa Muchomor. Nie będzie to łatwe zadanie, ale mamy nadzieję, że uda się nam gdzieś upolować używany egzemplarz. Swoją drogą „Muchomorku” może czas pomyśleć o wznowieniu…


Share the joy
  • 7
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *