Pojedynek z Syberią – Wydawnictwo Bernardinum 1 komentarz


Share the joy
  • 5
  •  
  •  

 Ekspedycja –Syberia

Pojedynek z Syberią –  Romualda Koperskiego jest moim pierwszym doświadczeniem z książkową relacją z dalekiej, nieznanej mi krainy. Pierwsze doświadczenie z opisem ekspedycji na tak dużą skalę – od Europy po Amerykę Południową, gdzie główny wątek stanowi Syberia. Po książkę sięgnęłam ze względu na zainteresowanie tą ogromną przestrzenią będącą integralną częścią Rosji.

Wydawnictwo Bernardinum

Pojedynek z Syberią – Wydawnictwo Bernardinum

Syberia intrygowała mnie od zawsze. Myślę, że ze względu na historię, wymagający klimat oraz odległość. Już sama odległość i moje subiektywne odczucie, że raczej nigdy tam nie będę wpływają na wyjątkowość tego miejsca.

Przygoda od samego początku

Już pierwsze akapity wciągają w tą długą relację z podróży. Idea samotnej wyprawy land roverem ( do tego starym ) z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię i Amerykę Południową stanowi nie lada wyzwanie. Pod wpływem tego co przeczytałam w książce sięgnęłam po więcej informacji o samym autorze tej pozycji i jego przedsięwzięcia. Sylwetka autora nadała nowy wymiar książce. Już wiedziałam, że mam do czynienia z pomysłodawcą i organizatorem czterech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, podróżnikiem, pianistą i zdobywcą prestiżowej nagrody „Kolosa”, autorem wyczynu wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa.

Pojedynek z Syberią - Wydawnictwo Bernardinum

Pojedynek z Syberią

W trakcie czytania miałam możliwość wymiany poglądów na temat pozycji z przypadkowo poznaną na poczekalni czytelniczką literatury podróżniczej. Jej subiektywny odbiór książek Koperskiego zwrócił moją uwagę na zastrzeżenia co do relacji „Pojedynek z Syberią”. Podstawą był brak odniesienia do historii, za mało informacji dotyczących zróżnicowania terenu i szczegółowych informacji dotyczących topografii lub nawiązania do etnografii tej ogromnej krainy.

Pojedynek z Syberią – Przygoda na kanapie

Teraz, już po przeczytaniu pozycji z całą pewnością mogę stwierdzić, że nie zgadzam się z tą oceną. Moje przemyślenia wiążą się z bardzo prostym antidotum na powyższe zastrzeżenia. Uważam, że chcąc bliżej poznać rys historyczny Syberii można poszukać literatury w dziale- historia. Aby poznać zwyczaje i obyczaje różnych kultur zamieszkujących ten bogaty pod względem kulturowym region, można sięgnąć po literaturę w dziale- etnografia.

Syberia

Pojedynek z Syberią – Wydawnictwo Bernardinum

Zgadzam się jednak z opinią, że Koperski nie zawarł zbyt wielu relacji historycznych, a na małe wzmianki związane z „polskimi korzeniami” na Syberii liczyłam. W rezultacie mogę stwierdzić, że o wiele cenniejsza jest płynność i lekkość z jaką czyta się książkę, która jest de facto relacją z podróży samego autora. Można ją zaliczyć do literatury typowo podróżniczej.

Podczas wyprawy z Koperskim zwróciłam uwagę ,że skupił się on głównie na wiernym odtworzeniu swoich przygód, napotkanych trudności, opisie spotkań z mieszkańcami i jego subiektywnym odbiorze tamtejszego krajobrazu i przestrzeni. Muszę przyznać, że oprócz informacji dotyczących niebezpieczeństw jakich obawiał się w Rosji autor, zwróciłam uwagę na niezwykłą gościnność z jaką spotkał się ze strony mieszkańców tego regionu. Z dużą dozą sympatii przeczytałam relację z noclegu nad rzeką Wołgą. Koperski podczas biwakowania spotkał rybaków, którzy bezinteresownie przynieśli dla niego ryby na kolację. Już nie wspominając o propozycji wspólnej kolacji przy ognisku. Koperski nie raz w trakcie swojej książki wspomniał o niezwykłej gościnności mieszkańców. Z relacji autora wynika, że mieszkańcy Syberii nie są alkoholikami, złodziejami, oszustami. Doświadczenia podróżnika przedstawiają  ludzi regionu- życzliwych, gościnnych, skromnych i co charakterystyczne- zadowolonych, potrafiących docenić i cieszyć się tym, co mają.

Wydawnictwo Bernardinum

Wielka podróż – Syberia

Dość krytycznie podeszłam do sytuacji z samowarami, które Koperski otrzymał od rdzennych mieszkańców maleńkiej miejscowości koło Irkucka. Bardzo urzekło mnie,  kiedy wspomniał o chęci nabycia rosyjskiego samowara, a okoliczni mieszkańcy zorganizowali się i podarowali mu ich kilka. Nie mogę nie wspomnieć, że głównym organizatorem tej zbiórki był człowiek mający polskie pochodzenie. Mój dobry nastrój zmienił fakt, który Koperski opisuje w dalszej części swojej wyprawy. Wszystkie samowary przyjął, a następnie mówiąc dokładnie pozbył się prezentów pozostawiając je w bagnach i tajdze syberyjskiej. Nie mogę nie wspomnieć krytycznie o wypowiedziach autora dotyczących kobiet. Porównania wielkości mózgu mężczyzny do mózgu kobiety, a następnie wniosku, że mózg mężczyzny większy a tym samym lepiej rozwinięty – potrafi szybciej ocenić sytuację- świadczą o stereotypowych, bardzo „małych” poglądach autora.

Pojedynek z Syberią – czy warto jechać z autorem ?

Podsumowując, pomijając kilka krytycznych powyższych uwag – książkę polecam. Ciekawa relacja z niesamowicie odważnej podróży w którą zabiera nas wydawnictwo Bernardinum. Książkę czyta się lekko, można się przy niej zrelaksować, towarzysząc Romualdowi Koperskiemu w tej intrygującej ekspedycji. Czytając ma się wrażenie, że jest się towarzyszem podróży autora. Dzięki lekturze „Pojedynku z Syberią” mam w głowie podstawowy obraz tego nieznanego mi w ogóle do tej pory dalekiego regionu Rosji.

Pojedynek z Syberią - Wydawnictwo Bernardinum

Chwila zapomnienia

W rezultacie mogę stwierdzić, że pozostał pewnego rodzaju niedosyt. Chciałabym dowiedzieć się więcej. „Głodna”  wiedzy i zainspirowana powyższą pozycją – korzystam z chwili i na pewno sięgnę po kolejną książkę wydawnictwa Bernardinum tego samego autora – „Przez Syberię na gapę”.


Share the joy
  • 5
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Pojedynek z Syberią – Wydawnictwo Bernardinum