Nela i kierunek Antarktyda – wydawnictwo Burda Media


Share the joy
  •  
  •  
  •  

Nela i kierunek Antarktyda

Zbliża się nasz kolejny wyjazd, tym razem spróbujemy czegoś nowego, czego jeszcze nigdy wspólnie nie robiliśmy. Zdecydowaliśmy się na spływ kajakami wzdłuż rzeki Biała Przamsza. Przed nami do pokonania kilkugodzinna trasa samochodem i dlatego do plecaka pakujemy książki – Ala komiks, a Kamil sięgnął po Nela i kierunek Antarktyda. Sprawdzony pomysł i sprawdzona książka.

Nela mała podróżniczka

Nela i kierunek Antarktyda

Nie raz w podróży i podczas długiego wieczoru w schronisku towarzyszyła nam właśnie Nela i jej przygody. Na niezawodność tej serii składa się nie tylko tematyka, ale wstęp skierowany do dzieci od samej autorki – przystępny i inspirujący do wspólnego podróżowania, czytania…. Mapki, opisy zwierząt, umowne oznaczenia – legenda, rysunki, ciekawostki – to wszystko moje dzieci po prostu „wciąga w książkę”.

Ruszamy na Antarktyde

Nela, młoda podróżniczka wyruszała w podróż, tym razem na zimny odległy kontynent. Już same podtytuły inspirują do pytań: „Kierunek Antarktyda, lodowy kontynent”, czy „Przekroczyć granice Antarktyki”.

Nela i kierunek Antarktyda

Spostrzegawczość młodych czytelników natychmiast wychwyci drobne różnice w nazwach, pojęciach i treści książki. I o to chodzi, aby czytać i jednocześnie rozbudzić ciekawość, mieć komfort czytania, ale też uczyć dzieci uwagi podczas lektury, zwracania uwagi na nawet najdrobniejszy szczegół, który może się okazać istotny na dalszym etapie czytania.

Nauka przez czytanie – Nela jest specjalistką

U nas padły pytania o Antarktydę i Arktykę, o lamparta morskiego, Morze Kosmonautów. Książkę zabrał Kamil, jednak po serii powyższych pytań – do czytania dołączyła też Ala. Atutem pozycji są zdjęcia, przyjemny, kredowy papier, rysunkowe klasyfikacje gatunków zwierząt żyjących na kontynencie. Jeden z rozdziałów w taki właśnie interesujący sposób ukazuje świat pingwinów. 12 gatunków pingwinów przedstawionych szczegółowo za pomocą rysunku, zdjęć i takich oto ciekawostek: nie jest ssakiem, składa jedno jajo na 2 lata, ma czarny frak, biały brzuszek, pomarańczowy śliniak i tak dalej musicie już poczytać sami…..

Nela i kierunek Antarktyda

Moje dzieci natychmiast drogą skojarzeń nawiązały do swojej szkolnej lektury „Zaczarowanej zagrody” Centkiewiczów. Niezwykle wciągające okazało się szukanie w całej klasyfikacji pingwinów  głównego bohatera – Elegancika. W ten oto sposób moje dzieci przeczytały niemalże wszystko o tych zwierzętach, które jak się dowiedzieliśmy z książki nie żyją tylko na Antarktydzie. Dodam jeszcze, że byliśmy zaskoczeni liczbą gatunków – wszystkich jest 17.

Nela i jej przygody

Nasze dzieci znają kemping bardzo dobrze. Wiedzą czym jest pole namiotowe, jak rozkładać wspólnie z nami namiot, czym są śledzie itp. Jednak kiedy przeczytali o kempingu polarnym, nie mogli wprost ukryć zdziwienia. Jak można nocować pod gołym niebem w tak niskich temperaturach? Jakie parametry musiałby mieć śpiwór i namiot, a jakie właściwości termoaktywne musiałaby mieć odzież, jaką warstwę izolacyjną musiałaby zawierać karimata? Te i wiele innych pytań kierowali do nas, my sami nie znaliśmy odpowiedzi na postawione pytania. I tak zaciekawił nas wszystkich kolejny rozdział. Wspólnie z Nelą Kamil tworzył wizję polarnego legowiska, a Ala starała się udoskonalić autorską wersję „ mini igloo” Neli.

Morze Astronautów

Nela i kierunek Antarktyda

Zwróciliśmy uwagę na nawiązania historyczne i pojęcia geograficzne. To wszystko składa się na wartość merytoryczną książki. Pozycja to nie tylko wertowanie kartek, oglądanie ilustracji, fotografii, dobra zabawa z autorką, ale również wzbogacanie słownictwa tematycznego, poznawanie nowych gatunków zwierząt, kształtowanie empatii i rozbudzania ciekawości młodych czytelników

Nela i kierunek Antarktyda

Plan książki jak wspomina bohaterka powstał na statku podczas rejsu przez Cieśninę Drake`a. Zresztą o tym miejscu i jego mrocznej legendzie Nela opowie nam więcej w książce. Dziewczynka opisuje całą swoją przygodę od samego początku – pakowanie, poszczególne etapu podaży. Dowiemy się nawet jak kupić bilet lotniczy, jak odczytać tablicę odlotów na lotnisku. Mamy tez listę rzeczy, które zabrała ze sobą autorka, aby odbyć planowane podróże. Książka to praktycznie dziennik z gotowym planem podróży.

Nela i kierunek Antarktyda – warto ?

To nie wszystkie przygody, podczas których możemy towarzyszyć autorce. Nie będziemy zdradzać wszystkiego, ale zapewniamy Was, że warto. Jesteśmy pod wrażeniem jakości zdjęć, oraz wartości merytorycznej informacji zawartych w książce. Warto wspomnieć, że pozycja wydawnictwa Burda Książki zawiera kody do darmowej aplikacji na komórkę.

Nela i kierunek Antarktyda

Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do dużej bazy zdjęć, obrazków, rysunków, filmów, ścieżki dźwiękowej, czy zadań do rozwiązania.

Podczas weekendowego wyjazdu na kajaki, pobytu na polu namiotowym książkę w całości przeczytaliśmy!


Share the joy
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *