Nan Sparrow i potwór z sadzy – Wydawnictwo Dwukropek

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Share the joy
  •  
  •  
  •  

Nan Sparrow i potwór z sadzy – nasza recenzja

Z początkiem wakacji sięgnęliśmy po książkę, która już pewien czas leży na naszej półce. Książkę wydawnictwa Dwukropek – Nan Sparrow i potwór z sady, która przyciąga wzrok piękną okładką. Pomarańczowy kojarzy się z letnim piaskiem i zachodzącym słońcem, a widniejące postaci wywołują szeroki wachlarz domysłów. Kim może być potwór? Czy tytułowy potwór to ten z okładki książki? Czy kominiarzem może być dziewczynka? Te i wiele innych pytań zadawały moje dzieci.

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Nan Sparrow i potwór z sadzy – źródło https://dwukropek.com.pl/

W taki o to sposób udało się rozpocząć wspólne czytanie. Zaciekawienie, pytania, które zrodziły się już z samego patrzenia na książkę oraz z tytułu, który sam w sobie kryje tajemne przesłanie. Przesłanie, które rozwikłać i zrozumieć można tylko po przeczytaniu książki – wytłumaczyłam. Musiałam włożyć trochę wysiłku w motywację do czytania, a to ze względu na tzw. gabaryty książki- 367 stron i do tego bez obrazków może zniechęcać dzieci do czytania. Jednak owiana tajemnicą historia dziewczynki –kominiarza z okładki przyniosła zamierzony efekt. Zresztą jak każda książka z tego wydawnictwa – np ta.

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Nan Sparrow i potwór z sadzy – uwaga to wciąga

Książka już od samego początku po prostu „wciąga” poprzez niezwykłą historię małej Nan, która pracuje ze swoim kominiarzem. Mała dziewczynka wraz ze swoim opiekunem pracuje, wykonując pracę związaną z czyszczeniem kominów. Czyszczenie, popiół, sadza –dosłownie zbieranie kilku, ciężkich worków z sadzą, gorące kominy. Przy tym wszystkim bohaterka jest szczęśliwa ze swoim kominiarzem, który troszczy się o nią, jak najlepszy ojciec. Historia może być nawiązaniem do rozmowy z dzieckiem na tak trudne tematy jak: zatrudnianie do pracy dzieci-temat historyczny i aktualny w obecnych czasach, historia XIX wiecznej Anglii, wyzysk itp. Sami zdecydujecie, czy w trakcie czytania chcecie ze swoim dzieckiem poruszyć te ważne, ale i trudne tematy.

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Nan Sparrow i potwór z sadzy – to wciąga 🙂

To właśnie historia małej Nan zainspirowała mnie do przeczytania kilku artykułów na temat pracy dzieci w kopalniach, fabrykach i zatrudnianych do tak ciężkich prac jak czyszczenie kominów. Historia z książki jest osadzona w realiach ówczesnej Anglii, przy tym jest tak niezwykła, że swoją fabułą przypomina mi najpiękniejsze baśnie Andersena, czy braci Grimm.

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Pewnego dnia Nan budzi się, a jej poczucie bezpieczeństwa znika – kominiarz, który dawał jej wszystko, co mogą dać rodzice dziecku po prostu „rozpłynął się w powietrzu”. Zagubiona dziewczynka poszukuje swojego przyjaciela, aż w końcu ląduje u  Crudda zwanego Wilkiem. Mała, bezradna Nan jest zmuszona pracować dla Crudda, aby zarobić na swoje utrzymanie i móc egzystować. Przygody, które towarzyszą dziewczynce są niezwykle wzruszające i pouczające. Naprawdę nie pamiętam już książki przy, której moje dzieci były tak poruszone losem jej bohatera.

Nan Sparrow i potwór z sadzy – rozmowy z dziećmi

Podczas czytania rozmawialiśmy o empatii, o tym jak dzieci w obecnych czasach wiodą beztroskie życie. Mówiliśmy o tym jak ważne jest poczucie przynależności i bezpieczeństwa oraz o historii dzieci, które nie miały czasu na zabawę i które obawiały się o swój los. Na uwagę zasługuje epizod w trakcie, którego Nan dociera do elitarnej szkoły dla dziewczynek, celem wyczyszczenia tamtejszych kominów. Mała bohaterka staje w klasie przed całą grupą dziewczynek – boso i w czarnym od sadzy ubraniu- tym samym wywołuje zaciekawienie uczennic oraz roztkliwienie i poruszenie nauczycielki. Okazało się to doskonałą okazją do rozmowy na temat poczucia wstydu.

Dwie strony życia w książce Nan Sparrow i potwór z sadzy

Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza nawiązująca do beztroskich chwil z przyjacielem, ciężkiej pracy i rozmaitych przygód podczas zatrudnienia u Crudda.  Druga część to już konsekwencje wypadku, jakiemu ulega mała Nan.

Nan Sparrow i potwór z sadzy

Nan Sparrow i potwór z sadzy – wspólne czytanie na tarasie

Podczas rozgrzania w kominie niezwykłych, ludzkich cech nabiera mały węgielek, którego dziewczynka otrzymała od swojego zaginionego przyjaciela. Od tej pory jesteśmy świadkami niezwykłej przyjaźni opartej na najpiękniejszych, uniwersalnych wartościach. Bo jak można nazwać relację, w której mała dziewczynka przyjmuje rolę samodzielnej, odpowiedzialnej „matki”, a magiczny przyjaciel jest oddany i bezgranicznie ufa swojej małej przyjaciółce.

Na niezwykle uniwersalny i głęboki sens książki składają się takie, oto fragmenty:

„Nan – co to jest potwór? Zagadnął Charlie ( tak Nan nazwała swój węgielek)

„Potwór” to słowo oznaczające coś, czego boją się ludzie. Może to być na przykład jakieś stworzenie. Och – powiedział Charlie – Czy ja jestem potworem? Nan długo zastanawiała się nad odpowiedzią. Pomyślała o Cruddzie i Trundle, i o tym, jak okrutni i obojętni byli ci wszyscy ludzie w mieście, których nie obchodziło, czy Nan żyje. Spotkałam kilka potworów –powiedziała, opierając o niego głowę. Ty do nich nie należysz.”

To doskonały przykład podczas, którego można nawiązać w rozmowie ze swoją pociechą do tolerancji, praw człowieka i dziecka.

Czy warto sięgnąć po książkę – Nan Sparrow i potwór z sadzy?

Zdecydowanie polecam książkę –  Nan Sparrow i potwór z sadzy. Jest to niezwykle poruszająca opowieść z baśniowym akcentem postaci, której nadano cechy ludzkie. Początkowo zniechęcająca, obszerna książka okazała się niezauważalnie szybka w czytaniu. Uniwersalna, pouczająca, piękna historia. Wszyscy – ja i dzieci oceniliśmy historię Nan na najwyższą ocenę.


Share the joy
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *