Najpiękniejszy szlak Czeskiej Szwajcarii


Share the joy
  • 10
  •  
  •  

Czerwony szlak Czeskiej Szwajcarii

Czeska Szwajcaria kojarzy się wszystkim z najbardziej charakterystycznym dla tego miejsca widokiem — Pravčicka Brama. Punkt oczywiście przepiękny, lecz mało kto wie, że ten region skrywa również inną perełkę. W naszej ocenie to najpiękniejszy szlak Czeskiej Szwajcarii, na którym nie trudno o samotność pozwalającą chłonąć to, co najlepsze z natury. Gotowi na przygodę? W takim razie siadajcie wygodnie, zabieramy Was na czerwony szlak położony w Czeskiej Szwajcarii między miejscowościami Dzieczyn (Děčín) i Hrzensko (Hřensko).

Dokładnie mapę szlaku możecie przejrzeć pod tym linkiem – Mapa czerwonego szlaku Czeskiej Szwajcarii

Swoją podróż rozpoczynamy na znanym Wam już ze wcześniejszych relacji polu namiotowym w miejscowości Mezni Louka. Przystanek lokalnego autobusu mamy przy samym polu, więc nie mieliśmy problemu, by zebrać się na pierwsze połączenie do miejscowości Dzieczyn (Děčín) autobusem linii 434.

Czas ruszyć w trasę i odkryć perełki Czeskiej Szwajcarii

Docieramy na miejsce. Autobus zatrzymuje się pięć minut od szlaku. Początek wyznacza nam szlak zielony poprowadzony przez piękny park. Na wstępie mamy już pierwsze podejście przez zacienione alejki, a później krętą drogę prowadzącą na szczyt pierwszego wzniesienia. Po dłuższej chwili docieramy na miejsce — Císařský výhled. Na górze prócz obelisku, który powstał w 1879 r. z okazji 25-lecia ślubu cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety, zastajemy przepiękny widok na miasto Děčín. Położone jest ono wzdłuż brzegów Łaby. Ze względu na swoją lokalizację często nazywane bywa „bramą północnych Czech”.

Císařský výhled

Císařský výhled – Czerwony Szlak Czeskiej Szwajcarii

Ruszamy dalej przez zalesione ścieżki Czeskiej Szwajcarii, aby dotrzeć do kolejnego miejsca z przepięknym widokiem na kanion Łaby — vyhlídka „Labská stráž”. Budowla położona wśród drzew z widokiem na Łabę wygląda jak wyjęta z trylogii Tolkiena. Pawilon teraz jest trochę zarośnięty, ale w mojej ocenie dodaje to charakteru tej budowli. Widok, co prawda przez to jest coraz skromniejszy, ale mam nadzieje, że ktoś się tym zajmie w odpowiedni sposób.

Czeska Szwajcaria

Labská stráž

Ruszamy w dalszą drogę czerwonym szlakiem. Z ciekawostek możemy wspomnieć, że szlak ten jest też częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3. Na naszej trasie napotykamy kolejne, mniejsze punkty widokowe położone wzdłuż rzeki. Na pewnym odcinku szlak poprowadzi nas blisko zabudowań, dzięki czemu możemy podziwiać piękną architekturę. Docieramy do kolejnego charakterystycznego punktu na naszej trasie — Růžová vyhlídka. Tu z pewnością warto zatrzymać się na dłużą chwilę. Idealne miejsce na drugie śniadanie lub wcześniejszy obiad.

Růžová vyhlídka

Růžová vyhlídka

Pustka na szlaku Czeskiej Szwajcarii

Dalsza trasa jest już mniej spektakularna, jednak nadal bardzo przyjemna. Pustka na szlaku, cisza, spokój i piękne leśne krajobrazy. Docieramy do Labská Stráň. Znajdują się tu sklep i pub. Jak się okazuje godziny ich otwarcia są bardzo umowne i raczej rozpoczynają się w godzinach popołudniowych. My musieliśmy obejść się wobec tego smakiem i ruszyć dalej.

Łaba

Rzeka Łaba

Szlak czerwony prowadzi dalej do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim — Suchá Kamenice. Warto zmodyfikować lekko plan podróży i udać się do miejscowości Arnoltice. Tu oprócz otwartego sklepu z przemiłą obsługą rozpoczyna swój bieg szlak niebieski.

Czeska Szwajcaria

Formacje skalne w wąwozie

Po zaopatrzeniu się w lokalnym sklepiku ruszyliśmy w dalszą drogę. Szlak prowadzi w dół, jakby do wąwozu. Piękne formacje skalne i koryto rzeki budują na tym odcinku niepowtarzalną atmosferę. Po drodze napotykamy skalne ławki z 1908 r. (císařská lavička) oraz bunkry.

Ławeczka w Czeskiej Szwajcarii

Ławeczka w Czeskiej Szwajcarii

Miejsce naprawdę godne odwiedzenia. Wchodzimy znów na szlak czerwony, który prowadzi nas dalej korytem rzeki wśród formacji skalnych i wielkich drzew niczym z Narnii.

Docieramy do końca naszej wędrówki. Wychodzimy z lasu wprost na trasę prowadzącą na Hřensko. W upale, zmęczeni czekamy na autobus, który zawiezie nas na nasze pole namiotowe. Transport pojawia się po dobrych 40 minutach. Jak się okazuje, autobus prowadzony jest przez tę samą panią co rano. Wymieniamy uśmiechy i rozsiadamy się w klimatyzowanym pojeździe.

Czerwony Szlak E3

Czerwony Szlak E3

Czy warto ruszyć na czerwony szlak Czeskiej Szwajcarii

Cała trasa to około 20 km. W letni ciepły dzień trzeba zarezerwować sobie na jej przejście około 7–9 godzin. Po drodze udało nam się napotkać tylko jeden czynny sklep, w którym można było nabyć coś do jedzenia i picia. Lepiej zabrać prowiant ze sobą na szlak. Sama droga nie jest trudna i spokojnie można podzielić ją na etapy, a wręcz pominąć pewny odcinki, które młodszemu pokoleniu będą wydawać się nudne.

Na czerwonym szlaku Czeskiej Szwajcarii

Na czerwonym szlaku Czeskiej Szwajcarii

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do odwiedzenia tego szlaku. Nam marzy się przejście go raz jeszcze, ale jesienią. Kanion Łaby musi w tym okresie wyglądać bajecznie.


Share the joy
  • 10
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *