Nadmorski Szlak Rowerowy – R10


Share the joy
 •  
 •  
 •  

Rodzinna wyprawa

 Nadmorskim Szlakiem Rowerowym – R10

Szlak Rowerowy R10 stanowi część międzynarodowego projektu okrężnego szlaku rowerowego prowadzącego dookoła basenu Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Jego łączna długość to ponad 8 tys. Polski odcinek szlaku o długości około 600 km przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Na szlaku rowerowym

Green Velo – Augustów

Opis Wyprawy

Założeniem naszej wyprawy jest pokonanie razem z dziećmi (Kamil 8 lat, Alicja 9 lat) polskiego odcinka szlaku R10 na odcinku Świnoujście – Gdańsk (wariant drugi Świnoujście – HEL) – (ok. 500km) podczas 3 tygodniowej rodzinnej wyprawy. Trasa przebiega przez wszystkie najważniejsze miejsca wybrzeża – Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Łeba, Władysławowo, Gdynia i Sopot.

Wyprawy rowerowe nie są dla nas nowością. W ubiegłym roku podczas wakacji zorganizowaliśmy razem z dziećmi wyprawę szlakiem Green Velo na odcinku Elbląg – Augustów. Podczas 2 tygodniowej wyprawy udało się nam pokonać trasę 450km i poznać dzięki modyfikacji przebiegu szlaku krainę polskich jezior oraz odwiedzić miejsca historyczne i typowe dla regionu.

Szlak R10 w polsce

Szlak R10

Poprzez realizację naszego rowerowego projektu pragniemy przede wszystkim pokazać, że mimo „szybkiej codzienności”, pracy w korporacji i obowiązków rodzinnych można realizować swoje pasje i spędzać czas całą rodziną. Ponadto chcemy udowodnić, że aby przeżyć wspaniałą przygodę nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Powyższa idea przyświeca nam od początku naszych wspólnych wędrówek po górach i powstania naszej działalności blogowej. Teraz naszą pasję dzielimy razem z dziećmi pokazując, jaki piękny może być nasz kraj.

Podczas wyprawy chcemy poznać rejon nadmorski naszego kraju. Mamy nadzieję zebrać stosowną wiedzę i materiał do stworzenia artykułów na temat samego regionu, jak również fotorelacji z przejechania trasy. Z pewnością będzie to inne przeżycie niż te które wspominamy choćby z przejścia GSŚ.

Kiedy Ruszamy ?

Zakładamy wyruszyć w lipcu 2019. Naszą przygodę chcemy rozpocząć od podróży pociągiem do Świnoujście gdzie swój początek ma polski odcinek szlaku R-10. Zakładamy, że naszą przygodę zakończymy z początkiem sierpnia. Przebieg szlaku jest umowny gdyż po stronie polskiej nie wszystkie odcinki zostały ukończone.

Mazury - szlak green velo

Na Szlaku Green Velo

Podczas naszej podróży zamierzamy nocować głownie pod namiotem. Nocowanie w motelach czy pensjonatach chcemy ograniczyć tylko do wypadków losowych – załamanie pogody, awarie czy zdarzenia losowe.

Dlaczego szlak R10 ?

Nadmorski szlak rowerowy to kolejny na naszej liście szlak długodystansowy. Razem z ukończonym w zeszłym roku odcinkiem Elbląg –Augustów będzie tworzył idealną całość obrazujący urokliwe obszary i historyczne miejsca północnej części kraju. Dzięki tej wyprawie nasze dzieci poznają mniej znane atrakcji wybrzeża oraz poznają burzliwą historię niektórych obszarów.

Latarnie morskie

Szlak latarni morskich – źródło pt.slideshare.net

Szlak R10 jest częścią większego międzynarodowego szlaku rowerowego EV10, części projektu EuroVelo stworzonego przez Europejską Federację Cyklistów. Trasa przebiega wokół basenu Morza Bałtyckiego. Ważne jest też to, że szlak pokrywa się w dużej części z tzw. „Szlakiem Latarni Morskich”

Główne cele wyprawy

 1. Rodzinna podróż, która ma pokazać, że można oprócz wspólnego życia dzielić ze sobą też pasje która ma przynieść wspólne wspomnienia.
 2. Poznanie siebie w nietypowych sytuacjach. Nauczyć dzieci rozwiązywania problemów na gorąco. Wspólne stawianie czoła losowi i napotkanym trudnościom.
 3. Poznać mniej znane atrakcje polskiego wybrzeża.
 4. Zebranie materiałów, które pozwolą pokazać ludziom poprzez artykuły i relacje jak piękne obszary polski znajdują się na wybrzeżu.
 5. Bo sama droga jest celem – pokazanie wszystkim zamkniętym w korporacyjnych sidłach, że się da, że można – wystarczy tylko wyjść z domu

Sponsorzy Wyprawy

Patronat Medialny


Share the joy
 •  
 •  
 •