Łysica


Share the joy
  • 41
  •  
  •  

Łysica – pierwsza na trasie naszej przygody

Po tym jak zdecydowaliśmy o tym, że chcemy zdobyć Koronę Gór Polskich wybraliśmy pierwszy szczyt do zdobycia. Decyzję o zdobyciu KGP podjęliśmy w grudniu 2012, więc z niecierpliwością czekaliśmy, aż pogoda umożliwi nam pierwszą wyprawę.

Doczekaliśmy się lutego i wybraliśmy się na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 611,8 m n.p.m. Łysica wydawała się dobrym wyborem na początek przygody.

Pełni obaw o stan naszej kondycji wyruszyliśmy w drogę. Oczywiście wybraliśmy się w piątek po pracy, Gnomisie zostały pod okiem babci i wujka. Nocleg wybraliśmy w miejscowości Święta Katarzyna. Łysica już czekała na nas.

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że podczas naszych podróży nie chcemy nocować w hotelach czy pensjonatach. Wyjazdy mają być lekkie dla naszego portfela. Jeśli chodzi o jedzenie to również chcemy ograniczyć się do swoich zapasów chyba, że znajdziemy coś w dobrej cenie.

W Świętej Katarzynie znaleźliśmy nocleg dzięki wujkowi Google – http://www.tanie-spanie.info/. Nocleg w przyzwoitych warunkach, nie ma szału, z czystością jest tak sobie ale najważniejsze, że jest łóżko, prysznic i czysta pościel. Warto dopytać o możliwość wykupienia obiadu. Tu naprawdę za rozsądną cenę można dostać smaczny posiłek u Pani która prowadzi ten obiekt. Przyznam, że po powrocie z wycieczki – ciepły posiłek na stole bym spełnieniem marzeń.

W sobotę wyruszyliśmy na szlak koło 9. Jak dziś pamiętam jak moja lepsza połówka mówiła – tylko na Łysicę i wracam do ciepłego łóżeczka. Te słowa będę jej wypominał przez resztę dnia. Ale o tym napiszę dalej.

Pogoda nie była ciekawa, tydzień wcześniej była piękna lekko mroźna zima, a teraz była dodatnia temperatura która spowodowała, że śnieg zamienił się w mokrą, ciężką breję. Na szlaku spotkaliśmy tylko dwójkę turystów którzy pokonywali trasę z Kielc na Łysicę. Droga na szczyt jest raczej lekka nie było większych kłopotów z wchodzeniem. Pojawiały się trudniejsze momenty – podejście usłane głazami nie jest przyjemne. Widoki raczej marne tym bardziej, że pogoda nie ułatwiała nam wycieczki.

Góry Świętokrzyskie - Łysica

Góry Świętokrzyskie – Łysica

Na szczycie przebywaliśmy dość krótko. Moja bieżąca małżonka stwierdziła, że skoro już się wypuściła się za miasto, to chcę jeszcze trochę – z naciskiem na trochę pochodzić. Spojrzeliśmy na mapę i wyznaczyliśmy kolejny punkt docelowy – Łysa Góra.

Góry Świętokrzyskie - Łysica

Góry Świętokrzyskie – Łysica

Trzymaliśmy się czerwonego szlaku. Mniej więcej na wysokości miejscowości Huta Podłysica opadliśmy z sił. Śnieg było bardzo mokry, nogi zapadały się za każdym razem. Nogawki spodni mieliśmy przemoczone do samych kolan. Pojawiły się zakwasy – ja zwierz biurowy – odczuwałem, to ciągłe podnoszenie wysoko nóg aby wydostać się ze śniegu. Podjęliśmy decyzję o zboczeniu ze szlaku. Doszliśmy do drogi asfaltowej biegnącej równolegle do szlaku. Resztę drogi pokonaliśmy właśnie tą drogą.

Góry Świętokrzyskie - Łysica

Góry Świętokrzyskie – Łysica

Podejście na pod klasztor jest dość monotonne i po przebyciu 18 kilometrów (tego dnia zrobiliśmy około 24km) w trudnych warunkach sprawiało nam trudności. Po dodarciu na szczyt przywitała nas mgła. Nie widziałem czubka swojego nosa. Klasztor wyłonił się z mgły tak naglę, że zrobiło, to na nas bardzo duże wrażenie. Na zwiedzanie nie było za dużo czasu. Zależało nam na tym aby zejść z gór przed zmrokiem. Chwila odpoczynku i rozpoczęliśmy zejście do miejscowości Nowa Słupia licząc ze mimo soboty znajdziemy tam jakiś PKS powrotny do domu.

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

Po około godzinie czekania udało nam się złapać Bus jadący w kierunku Świętej Katarzyny. Z jedną przesiadką koło godziny 20 dotarliśmy do schroniska. Byliśmy wyczerpani i mocno wychłodzeni. Pamiętam, że tego dnia grała nasza reprezentacja – z meczu pamiętam tylko odśpiewanie Hymnu Narodowego…


Share the joy
  • 41
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *