Hamak by Adrian Fiba „Rzepleśny”


Share the joy
  • 43
  •  
  •  

Hamak – test czas zacząć

Zakończył się u nas kolejny test sprzętu. Tym razem znęcaliśmy się nad produktem wytworzonym przez Rzepleśny – Adrian Fiba. Czy hamak przeszedł test? Czy warto w niego inwestować? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.

Na wstępie trzeba powiedzieć, że w naszym kraju mamy już marki, które oferują produkty tego typu. Nie będziemy tu o nich pisać dokładnie, bo nie taki jest cel. Chcemy jednak porównać trochę produkt Adriana z promowanymi mocno w sieci produktami innych polskich wytwórców.

Hamak

Wieszamy hamak

Na początek trzeba wspomnieć o cenie. Jeśli chodzi o sprzęt tego typu, jest to jeden z głównych czynników wyboru. Hamak u Adriana kosztuje 85 zł + ewentualne koszty wysyłki. Cena produktu u konkurencji zaczyna się od 189 zł + koszty wysyłki. Rachunek jest prosty na tę chwilę. U Adriana dostajemy dwa hamaki w tej cenie. Podniosą się pewnie głosy, że cena to nie wszystko. Przecież jest produkt w jednym z sieciowych sklepów w cenie 45 zł. Tak to prawda, ale nie ma to nic wspólnego z produktem wytworzonym od początku do końca przez rodzimego wytwórcę.

Wiemy już coś o cenie, która przemawia na korzyść naszego bohatera. Co z jakością i wykonaniem?

Hamak – system nośny

Tu rewolucji nie ma. Podobnie jak w innych hamakach zrobiony jest tunel, przez który przechodzi taśma nośna (25 mm). W mojej ocenie dobór taśmy nie jest najlepszy. Co prawda zapewnia ona 100% bezpieczeństwa, jednak jej sztywność sprawia pewne kłopoty przy mocowaniu hamaka. Dodatkowo jej sztywność powoduje, że taśma czasami skręca się w tunelu. Nie jest to kłopot, ale takie jest nasze spostrzeżenie.

hamak

Taśmy hamaka

W naszej ocenie taśmy montażowe powinny być dłuższe. Mamy dwa hamaki konkurencji i na każdym końcu hamaka linki/taśmy są dłuższe o 1 m niż w modelu testowanym.

Hamak – materiał

Jak to przystało na sprzęt skierowany do ludzi lubiących wypoczywać na łonie natury, otrzymaliśmy hamak w plamki. Kamuflaż pozwoli nam uniknąć spojrzenia ciekawskich oczu podczas wypoczynku. Sam materiał to ortalion (gramatura 120g/m2 – 1,5 × 3 m) w splocie ripstop. Dzięki zastosowaniu materiału z ripstop materiał powinien być zabezpieczony przed rozerwaniem w przypadku przypadkowego przedziurawienia. Jedna strona materiału powleczona jest PU – powoduje to, że materiał jest wodoodporny i wiatroszczelny.

Hamak – wykonanie

Samo wykonanie hamaku jest poprawne. Napotkamy tu drobne wpadki, jednak nie stwierdziliśmy, aby one wpływały na komfort użytkowania.

Co w naszej ocenie poprawilibyśmy?

  • Odstające nitki – tu należy pochylić się nad drobiazgami. Nitki powinny być potraktowane zapaliczką lub inaczej powinno być wykonane szycie.
Nitki

Nitki

  • Ciągłość szycia – napotkaliśmy jedno/dwa miejsca, w których zostało przerwane szycie. W naszej ocenie to największa jakościowa wpadka. Trzeba jednak powiedzieć, że można ją szybko wyeliminować, wprowadzając kontrolę jakości innej osoby niż szyjącej.
Szycie

Szycie

  • Krzywe szycie – widać to na szyciu tuneli pod taśmą. Nie wpływa to na jakość hamaka, ale trochę rzuca się w oczy. Pewnie przy 50-tym hamaku wykonawca nie będzie miał już z tym problemu.
Szycie

Szycie

Hamak został wyposażony w guziki. Jest to rozwiązanie pozwalające na zamocowanie śpiwora jako podpinki pod hamak. W mojej ocenie rozwiązanie jest naprawdę ciekawe. Prosty i przyjemny system bez dodatkowych linek jak to ma miejsce u konkurencji.

Guziki

Guziki

Hamak – test

Sprzęt Adriana poddany był rodzinnym testom. Maksymalne obciążenie to: jeden dorosły, dwoje dzieci i pies. Łączna waga na hamaku w jednym momencie to około 160 kg.

Testy hamaka

Testy hamaka

Bujanie i harce dzieci nie były mu straszne. Hamak był z nami na dwóch wyjazdach i trzeba przyznać, że nie nosi śladów użytkowania. Nitki nadal trzymają, przetarć materiału nie zaobserwowałem.

Podczas testu dało się zauważyć jeden mankament. Ze względu na fakt, że materiał jest pokryty warstwą PU, to nie oddycha. Po leżeniu w nim w ciepły dzień zaczniemy się pocić na plecach. Sprawę rozwiązuje podłożenie karimaty czy kocyka.

Ważne jest to, że producent dysponuje już nowymi materiałami, więc podczas zamawiania macie możliwość wyboru.

Testy cd.

Testy cd.

Podsumowanie

Pierwsze koty za płoty, jak to się mówi. Jest potencjał i wypełnienie niszy między hamakami z sieciowego sklepu a drogimi rozwiązaniami innych polskich producentów. Jakość produktu jest zadowalająca, biorąc pod uwagę cenę. Oczywiście Adrian nie zamierza spocząć na laurach. Nasze uwagi przyjął i z tego, co już wiemy, wprowadził pewne zmiany w procesie produkcyjnym.

Modelka w hamaku

Modelka w hamaku

Jeśli nie jesteś onanistą, który będzie oglądał każdą niteczkę pod lupą, a jesteś człowiekiem ceniącym sobie pewne produkty spełniające ogólnie przyjęte normy jakościowe, to zainwestowane 85 zł w produkt Adriana odwdzięczy ci się na niejednym wypadzie spokojnym wypoczynkiem.

Hamak

Hamak

Warto na koniec jeszcze wspomnieć, że w ofercie lada chwila pojawi się nowy hamak z lżejszego materiału, który jest też przewiewny. Dodatkowo modernizacji podlegają taśmy nośne. Będę lżejsze i mniej sztywne od obecnych. Jak widać, wszystko zmierza w dobrym kierunku.


Share the joy
  • 43
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *