Główny Szlak Świętokrzyski


Share the joy
 • 36
 •  
 •  

Małżeński Trekking – Główny Szlak Świętokrzyski

 

Założeniem wyprawy jest przejście głównego szlaku świętokrzyskiego mierzącego 105km podczas 4-5 dniowego trekkingu. Trasa przebiega przez wszystkie najważniejsze miejsca regionu: Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, poprzez Łysiec, Łysicę i Radostową, skończywszy na lasach suchedniowskich i oblęgorskich.

Góry nie sam nam obce. Od 2013 roku rozpoczęliśmy Naszą Krajoznawczo – Górską Przygodę. Obecnie w nogach mamy ponad 800km pokonanych na górskich szlakach. Podczas realizacji tego projektu trekkingowego pragniemy przede wszystkim pokazać, że mimo zabiegania, pracy w korporacji i obowiązków rodzinnych można realizować swoje pasje. Ponadto chcemy udowodnić, że aby przeżyć wspaniałą przygodę nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Taka idea przyświeca nam od początku powstania naszej działalności. Teraz tę pasję dzielimy razem z dziećmi pokazując im jak piękny może być nasz kraj.

Nasza rodzina

Drużyna w komplecie

Podczas wyprawy chcemy poznać rejon świętokrzyski, który głównie kojarzony jest ze szczytem Łysicy i należy do Korony Gór Polski. Mamy nadzieję zebrać stosowną wiedzę i materiał do stworzenia artykułów na temat samego regionu, jak również relacji z przejścia trasy zaliczanej do długodystansowych szlaków w Polsce. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia będą cenną wskazówką dla innych turystów, a po ideę wspólnego wędrowania zaczną coraz częściej sięgać nie tylko pary ale całe rodziny.

Główny Szlak Świętokrzyski – dane podstawowe:

 • początek – wieś Gołoszyce k. Opatowa
 • koniec – wieś Kuźniaki (gm. Strawczyn)
 • odległość – ok. 105 km

Długość wg. mapy (90.5 km) jest krótsza niż oficjalna odległość – 105 km (źródło: mapa-turystyczna.pl)

Zakładamy wyruszyć z końcem kwietnia 2018 przed samym rozpoczęciem weekendu majowego. Zamierzamy dojechać do miejscowości Kuźniaki lub Gołoszyce. Cała wyprawa ograniczona jest nieprzekraczalnym terminem – 3.05.2018.

Podczas naszej podróży zamierzamy nocować pod namiotem lub wiatach spotkanych na szlaku. Wykorzystanie kwater na tym szlaku może okazać się trudne ze względu na małą ich ilość i brak miejscowości turystycznych na szlaku. Oczywiście jak uda się nam takową znaleźć z chęcią z niej skorzystamy.

Dlaczego Główny Szlak Świętokrzyski

Główny Szlak Świętokrzyski, to najdłuższy znakowany szlak Gór Świętokrzyskich, a jednocześnie najkrótszy z trzech głównych szlaków górskich w kraju. Ze względu na swoje zróżnicowanie i długość jest, to idealny szlak na długi weekend. Góry Świętokrzyskie, to najbliższe pasmo górskie dostępne dla mieszkających w centrum kraju. Często kojarzone tylko z górą czarownic czy zamkiem Krzyżtopór.

Uważamy, że pokazanie mniej znanych atrakcji tego regionu jak i samego GSŚ uświadomi wszystkim, że piękno polskich gór można odnaleźć za przysłowiową miedzą. Często słyszymy, że wyjazdy w góry tylko na weekend nie mają sensu ze względu na dzielącą nas od nich odległość. Chcemy udowodnić, że wcale tak nie jest i że nie trzeba pokonywać 400km w jedną stronę, aby odbyć piękną przygodę.

Główne cele wyprawy

 1. Małżeńska podróż, która ma pokazać, że można oprócz wspólnego życia dzielić ze sobą też pasje.
 2. Poznanie siebie w nietypowych sytuacjach. Wspólne stawianie czoła losowi i napotkanym trudnościom
 3. Poznać mniej znane atrakcje Gór Świętokrzyskich i pokazanie ich ludziom poprzez artykuły i relacje z naszego trekkingu
 4. Bo sama droga jest celem – pokazanie wszystkim zamkniętym w korporacyjnych sidłach, że się da, że można – wystarczy tylko wyjść z domu

Artykuły związane z  naszą wyprawą

  Relacja z naszej wypraw  Główny Szlak Świętokrzyski
  Sprzęt
 1.  Olympus Tough TG-5
 2.  PLECAK TREK 700 FORCLAZ
 3.  QUICK HIKER F&B QUECHUA
 4.  Butelka z filtrem Water-To-Go

PATRON HONOROWY

SPONSORZY WYPRAWY

PATRONAT MEDIALNY


Share the joy
 • 36
 •  
 •