Gdzie jechać w góry z dzieckiem? 5 komentarzy


Share the joy
 •  
 •  
 •  

Góry z dzieckiem – pomysł na weekend

Może czas przeżyć prawdziwą przygodę i wyruszyć w góry, aby odetchnąć pełną piersią na wolnej przestrzeni? Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się gdzie pojechać z dzieckiem w góry!

Myślisz pewnie teraz: „Z dzieckiem w góry? – to się nie może udać!”. Nic bardziej mylnego. Z naszą listą gwarantujemy, że wycieczka będzie przyjemnością dla całej rodziny. Jeśli twoje dzieci mają od 6 lat w wzwyż, to śmiało pakuj plecak i ruszaj. Podziękujesz nam później.

Poświeć chwilę na przygotowania

Przed wyruszeniem na szlak pamiętajmy o właściwym wyposażeniu plecaka i spakowaniu odpowiednich ubrań i akcesoriów. Nie zapomnijmy o ciepłej bluzie i kurtce przeciwdeszczowej dla dziecka – więcej o przygotowaniu ubrań w naszym tekście – Jak ubrać dziecko. Warto jest zabrać nie tylko kanapki i napoje na drugie śniadanie, ale i coś słodkiego dla naszej pociechy. Kostka czekolady czy ulubiony batonik może czasem skutecznie rozchmurzyć buzię coraz bardziej marudzącego malucha, a pokonanie szlaku górskiego może okazać się dla dziecka nie lada wyzwaniem. Dobrze jest też zadbać o dodatkowe atrakcje, bowiem nie wszystkie dzieci doceniają urok gór sam w sobie. Dlatego weźmy np. odtwarzacz mp3 z nagranym ciekawym audiobookiem lub ulubionymi piosenkami, ewentualnie ukochaną (i niedużą!) maskotkę naszego dziecka. Miejmy również w zanadrzu przygotowane gry słowne, które zaciekawią dziecko, np. zagadki i zgadywanki, gra w opisywanie tego, co syn czy córka widzi wokół siebie itp. Pamiętać też trzeba o wyposażyć się w apteczkę. O tym pisaliśmy więcej w tym artykule.

1. Wakacje w Izerach – Chatka Górzystów

Naszą pierwszą propozycją na wyjazd z dzieckiem w góry jest Chatka Górzystów w Izerach. Bliskość Karkonoszy powoduje, że turystów pieszych w Izerach jest stosunkowo mało. Pasmo to idealnie nadaje się dla początkujących. Małe różnice wzniesień oraz szerokie dukty to wielki atut tych gór.

Gdzie z dzieckiem w góry - Izery

Do Chatki Górzystów można dojść na kilka sposobów, warto pokusić się o wariant ze  zdobyciem najwyższego szczytu tego pasma, zaliczanego do Korony Gór Polski Wysokiej Kopy. Szlak z Jakuszyc przez Rozdroże pod Cichą Równią jest prostą trasą prowadzącą nas przez liczne strumyki Gór Izerskich. Sam szczyt pozwala odpocząć, prezentując nam panoramę Karkonoszy. Po nim naszą podróż kontynuujemy szlakiem czerwonym. Dochodzimy do Rozdroża pod Kopą, gdzie złotym szlakiem dojdziemy do pięknej i malowniczej Hali Izerskiej. Tu też znajduje się najlepsze schronisko w tej części kraju Chatka Górzystów. Miejsce magiczne, z pysznymi naleśnikami, gdzie duch turystyki pieszej miesza się z zapachem świec. Jest to idealne miejsce na weekend z dzieckiem w górach oraz na dłuższy pobyt.

Podstawowe informacje:

 • Początek trasy – Jakuszyce
 • Dystans do pokonania 12 km
 • Szacowany czas przejścia z dzieckiem 5 h
 • Suma podejść – 290 m
 • Droga powrotna do Jakuszyc w zależności od wariantu od 3 do 4 godzin
 • Więcej o miejscu – www.naszakgp.pl/wysoka-kopa

 Szczegółowy opis wycieczki znajdziesz tu – KLIK oraz wycieczkę alternatywną tu – KLIK

2. Wakacje w Karkonoszach – Szlakiem Czterech Schronisk

Mimo że Karkonosze należą do najwyższych gór w Polsce po Tatrach, to również i tutaj możemy znaleźć szlaki górskie dla dzieci. I to całkiem sporo! Do tego region ten obfituje w wiele interesujących zabytków i innych atrakcji, które przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i młodszym turystom. Będą one ciekawym urozmaiceniem wędrówek, a może nawet ich celem.

Podczas naszej rodzinnej wycieczki z dziećmi rozpoczynamy swoją podróż w Szklarskiej Porębie na czerwonym szlaku. Swoją popularność zawdzięcza on bliskości Wodospadu Kamieńczyk. My na początek dochodzimy nim tylko do Wysokiego Mostu, aby tam odbić na szlak zielony, który doprowadzi nas do pierwszego schroniska – Pod Łabskim Szczytem. Tu możemy posilić się pomidorówką oraz to co najważniejsze podczas wycieczki z dzieckiem w górach – nacieszyć oko widokami. Dalej ruszamy w kierunku Schroniska Szrenica. Szlak zielony urozmaicony jest kładkami. Na horyzoncie będziemy mogli podziwiać pięknie położone schronisko na Szrenicy.

z dziećmi w góry - nasze propozycje

Karkonosze

Warto wejść na sam szczyt, gdyż tam znajdują się punkty widokowy na całą okolicę. Docieramy do kolejnego schroniska Na Hali Szrenickiej. Góry z dzieckiem to również odpoczynek więc proponujemy zatrzymać się tu na noc. Łóżka piętrowe to kwintesencja spania w schronisku. Dla dzieci znajdzie się też miejsce zabaw, dzięki któremu będziemy mogli odpocząć w jadalni i spokojnie podziwiać zachód słońca. Rano kontynuujemy swoją podróż szlakiem czerwonym, który przechodzi obok Schroniska Kamieńczyk i jednego z najpiękniejszych, wspomnianych już, wodospadów Karkonoszy.

Podstawowe informacje:

 • Początek trasy: Szklarska Poręba
 • Dystans: 9 km do schroniska, całość 14 km
 • Szacowany czas przejścia z dzieckiem do schroniska 4 h, całość 5:30 h
 • Suma podejść – 630 m
 • Więcej o miejscu – www.naszakgp.pl/szrenica

3. Wakacje w Bieszczadach – Wielka Rawka

Bieszczady obfitują w piękne szlaki więc jest to kolejne rewelacyjne miejsce na wyjazd w góry z dzieckiem. Ze swojej strony możemy polecić ten prowadzący przez Małą i Dużą Rawkę. Dodatkową atrakcją trasy jest możliwość odwiedzenia Bacówki PTTK Pod Małą Rawką, która jest miejscem bardzo klimatycznym. Swoją podróż zaczynamy na Przełęczy Wyżniańskiej, kierując się na Bacówkę, a dalej na Małą Rawkę. Droga prowadzi między dwoma szczytami, przez co jest jedną z najpiękniejszych widokowo tras w Bieszczadach.

gdzie jechać w góry z dzieckiem

Bieszczady

Z grani możemy podziwiać Połoninę Caryńską oraz Tarnicę. Dla dzieci przejście granią stanowi dodatkową atrakcję. Swoją podroż kończymy, schodząc szlakiem niebieskim do Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Będąc w Bieszczadach, warto zatrzymać się w Ustrzykach Górnych. To idealne miejsce na bazę noclegową podczas naszej wycieczki z dziećmi.

Podstawowe informacje:

 • Początek trasy: Przełęcz Wyżniańska
 • Dystans: 7 km
 • Szacowany czas przejścia z dzieckiem: 5 h
 • Suma podejść – 490 m

Szczegółowy opis wycieczki znajdziesz tu – KLIK

4. Beskid Żywiecki – Bendoszka Wielka

Beskid Żywiecki to piękny region usiany malowniczymi szlakami. Jedną z takich tras z pewnością jest pętla prowadząca z miejscowości Roztoki przez Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek ku Bendoszce Wielkiej. Szczyt Będoszki to wielka hala, dzięki temu miejsce stanowi doskonały punkt widokowy.

góry z dzieckiem na wakacje - nasze propozycje

Beskid Żywiecki

Przy ładnej pogodzie ze szczytu możemy dostrzec pasma Małej Fatry oraz Baraniej Góry. Do miejscowości Roztoka najlepiej wrócić szlakiem czerwonym. Trasa ta serwuje nam przez większość swojego przebiegu przepiękne widoki na otaczające góry Beskidu Żywieckiego.

Podstawowe informacje:

5. Wyjazd na weekend w Pieniny – Wysoka

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Jaworki. Tu swój początek ma jeden z najatrakcyjniejszych szlaków w Pieninach. Prowadzi on przez Wąwóz Homole na najwyższy szczyt Pienin. Przejście wąwozem jest nie lada atrakcją. Malownicze kaskady oraz ściany wąwozu sięgające 120 metrów z pewnością zrobią wrażenie na najmłodszych turystach.

weekend z dzieckiem w górach

Wysoka

Dalsza droga prowadząca szerokim duktem przez polanę i rezerwat Biała Woda stanowi kolejną wielką atrakcję trasy. Dochodząc do szczytu Wysokiej, mijać będziemy pięknie położone punkty widokowe. Z samego szczytu roztacza się imponujący widok na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej i Pieniny.

Podstawowe informacje:

Pomysłów na weekend może być wiele.

Wyprawy na Śnieżkę należą już do poważniejszych i  w porównaniu z innymi szlakami dla dzieci będzie to trudniejsze wyzwanie. Piesza trasa na Śnieżkę prowadząca z Karpacza jest długa i nie wszystkie dzieci sobie z nią poradzą. Dlatego w przypadku początkującego małego turysty najlepiej dostać się tam, wjeżdżając najpierw na Kopę wyciągiem krzesełkowym (wyjazd z Karpacza Górnego), a następnie dotrzeć na szczyt Śnieżki pieszo. Pozostała trasa nie jest trudna, średnio zajmuje około godzinę. Większość dzieci da sobie z nią radę bez większego kłopotu. Dla bardziej wprawionych piechurów polecamy zdobycie Śnieżki naszym wariantem – Śnieżka. Jesienią warto też zdecydowanie odwiedzić Śnieżne Kotły które do których z łatwością dojedzmy od strony Szrenicy.

Śnieżne kotły

Śnieżne kotły – Karkonosze

Przebywając w Karpaczu, dobrze jest także odwiedzić kilka lokalnych atrakcji turystycznych. Przede wszystkim warte zobaczenia są Skwer Zdobywców, stara Świątynia Wang oraz Zapora na Łomnicy. Dzieciom z pewnością spodoba się Muzeum Zabawek oraz Miasteczko Western City, położone niedaleko miasta. Nie lada atrakcją jest Huta Szkła Julia.

Góry z dzieckiem – Beskidy

Ciekawym pomysłem na wycieczkę rodzinną jest podróż w Beskidy z dzieckiem. Szlaki w Beskidach są proste, łatwe do przejścia nawet dla malucha, również znajdziemy tu bez trudu. Góry te są wręcz idealne na rodzinne wędrówki. Malownicze, łagodne i bardzo przyjazne młodym turystom. Są bogate w szlaki turystyczne, na których nie brak schronisk, w których można odpocząć i zjeść. Co więcej, niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe atrakcje dzięki czemu idealnie się nadają na szlaki górskie dla dzieci. Przykładowo, w beskidzkim schronisku pod Klimczokiem znajduje się plac zabaw. W schronisku Równica mieści się nie tylko plac zabaw, ale także park linowy i strzelnica łucznicza, z której skorzystać mogą i dzieci, i ich rodzice. Jak więc można zobaczyć, górale dbają o swych małych gości, starając się na wszelkie sposoby umilić im czas i wędrówkę na szlakach.

Beskid Żywiecki – Pomysł na weekend

Od jakiegoś czasu w naszych sercach wiedzie prym Beskid Żywiecki. Tu znajdziemy bardzo dużą liczbę szlaków dostępnych dla najmłodszych nawet zimą. Z pewnością podczas słonecznej pogody warto odwiedzić schronisko Rysianka położone na hali. Dojedzie tu każde dziecko co z pewnością pokazaliśmy podczas KIDS EKSPEDYSZYN. Beskid Żywiecki pozwala smakować się małymi kawałkami. Możecie tu planować wycieczki krótkie – choćby do Bacówki Krawców Wierch czy te trochę dłuższe do Bacówki na Rycerzowej. Będąc w Beskidach warto pokusić się o zdobycie Pilska. Można zrobić to na raty odwiedzając po drodze schronisko na Hali Miziowej. Najlepszych szlakiem dla dzieci będzie szlak żółty z Korbielowa.

Wycieczka z dziećmi w góry to idealny sposób na spędzenie czasu z rodziną

To oczywiście tylko próbka możliwości, Wakacje, czy wolne weekendy z pewnością planujecie  i jeżeli ciągle zastanawiacie się gdzie jechać z dziećmi w góry zachęcamy Was do przejrzenia naszego bloga. Z pewnością znajdziecie tam inspiracje dla siebie na wycieczki większe lub mniejsze. Wspólne wędrowanie, to czas tylko dla Was. Warto spróbować … może to przynieść tylko korzyści dla całej Waszej rodziny.


Share the joy
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 komentarzy do “Gdzie jechać w góry z dzieckiem?