Buty Wolverine 3 komentarze


Share the joy
 • 31
 •  
 •  

Buty Wolverine Fortis

Jakieś dwa lata temu przymierzałem się do zakupu nowych butów na sezon jesień – zima. Wcześniej użytkowałem buty firmy Magnum jednak nie przetrwały zimowego wyjścia do KPN i podczas suszenia przy ognisku stopiły się czubki – no i stały się za małe.

Tym razem, chciałem kupić coś z wyższej półki ale za „normalne” pieniądze. Tyle jeśli chodzi o założenia, praktyka pokazała, że trzeba się dość mocno naszukać. Podczas odwiedzin mojego rodzinnego domu odwiedziłem miejscowy sklep sportowy. Okazało się, że akurat jest promocja i do tego są jeszcze duże rozmiary. Po rozmowach ze sprzedawcą padło na buty Wolverine Fortis.

Buty udało mi się kupić w cenie 356 zł. W porównaniu do innych marek, buty o podobnych parametrach – mam tu na myśli zastosowane materiały i rozwiązania, kosztowały koło 500zł.

Trochę danych technicznych od producenta:

Dane techniczne:

 • Typ obuwia: Trekkingowe
 • Zastosowane technologie: Membrana GORE-TEX, System ICS
 • Materiał: Skóra naturalna licowa
 • Producent: Wolverine, USA

O GORE-TEX nie będę się rozpisywał bo jak mniemam każdy wie co to jest i jakie ma ta membrana właściwości. Warto jednak wspomnieć o Systemie ICS. System ten pozwala dopasować właściwości podeszwy do indywidualnego kształtu stopy: stabilizacja, amortyzacja, wsparcie dla pronatorów oraz wsparcie dla supinatorów, wybierane dzięki obrotowemu dyskowi, znajdującemu się przy wkładce.

Wkładka ICS (Individual Comfort System) to system regulacji, nie tylko twardości buta, ale również dostosowania kąta bocznego ustawienia stopy. Wkładka posiada cztery główne ustawienia: Firm (twarda), Cushion (maksymalna amortyzacja), Inward (redukcja nachylenia wewnętrznego), Outward (redukcja nachylenia zewnętrznego) oraz cztery strefy pośrednie:

 • F – Go FIRM to więcej energii powrotnej, silniejsze odbicie przy każdym kroku.
 • O – OUTER support to zwiększona stabilność dla stóp z dużym wycięciem środkowym lub     zrównoważenie zewnętrznego wygięcia pięty.
 • C – Pick CUSHION to większa amortyzacja (poduszka) pod piętą, maksymalna amortyzacja wstrząsów.
 • I – INNER support to zwiększona stabilność dla stóp z małym wycięciem środkowym lub zrównoważenie wewnętrznego wygięcia pięty.

Tyle oczywiście teorie i zapewnienia producenta. Po ponad dwóch latach użytkowania tego modelu postaram się obiektywnie wypowiedzieć się o tym bucie. Buty do zdjęć zostały umyte w mydle do skór abyście widzieli dokładnie jaki jest ich stan. Postaram się opisać buty w następujących kategoriach:

 • Wykonanie
 • Przyczepność
 • Przemakalność
 • Konserwacja
 • Termika/Oddychalność
 • Ogólne wrażenie z użytkowania

WYKONANIE

Buty wykonane są ze skóry licowej dość grubej. Oczka sznurówek osadzone są w  bucie bardzo dobrze – nie rdzewieją, nie przecierają się. Miejsca szycia buta wykonywane są podwójnie co zdecydowanie wpływa na wytrzymałość buta. Język wszyto wysoko dzięki czemu woda czy inne zabrudzenia nie wdzierają się do środka. Podeszwa klejona, a nie szyta. Na początku myślałem, że będzie to kłopot jednak po dwóch latach nic się nie dzieje. Nawet na zgięciach gdzie zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawiają się problemy wszystko jest na swoim miejscu. W butach chodziłem po różnym terenie – góry, las, błoto, jeżyny itp. Skóra porysowana ale kłopotu nie ma.

Na uwagę zasługuje wkładka ICS (Individual Comfort System). Generalnie na początku nie wierzyłem, że będzie działać. A jednak się myliłem. System działa i sprawuje się naprawdę dobrze. Odczuwamy  różnice w chodzeniu po zastosowaniu danego ustawienia. Mała rzecz, a cieszy.

Buty Wolverine Fortis

Buty Wolverine Fortis

PRZYCZEPNOŚĆ

Podeszwa buta zrobiona jest naprawdę porządnie. Na błocie, czy śniegu z przyczepnością nie mamy kłopotu. Na lodzie jak i przy oponach nie jest już idealnie jednak nadal uważam, że jest dobrze. Podczas schodzenia z Babiej Góry w grudniu po oblodzonym szlaku tylko dwa razy zaliczyłem glebę, a muszę przyznać, że było ślisko. Podeszwa jest odporna na ścieranie i chodź producent nic o tym nie piszę mam wrażenie, że jest samoczyszcząca.

Buty Wolverine Fortis

PRZEMAKALNOŚĆ

Jak dla mnie to buty w tej kategorii nie mają sobie równych. Deszcz, śnieg, błoto czy stanie w strumieniu jak to miało miejsce w wąwozie Homole nie są im straszne. Nie było ani jednego przypadku przesiąknięcia czy chodź dostania się grama wilgoci do buta. Buty są nieprzemakalne jak na buty z GORE przystało. Rewelacja!

KONSERWACJA

Dzięki zastosowaniu skóry licowej czyszczenie butów to czysta przyjemność. Mydło do skór, później dobrej jakości tłuszcz foczy, pasta, impregnat i jesteśmy gotowi. Uważać trzeba tylko na miejsca do wentylacji stopy na butach – tam używamy tylko środków do GORE.

TERMIKA/ODDYCHALNOŚĆ

Buty przeznaczone są na okres jesień – zima. Na pozostałe okres są zdecydowanie za ciepłe mimo, że nie są wyposażone w warstwę ocieplającą. W butach przy temperaturze +15 C będzie nam za gorąco. Jak dla mnie maksymalna temperatura dodatnia to +10. W warunkach zimowych buty przeszły pozytywny test w temperaturze -18 C. na sobie miałem letnią skarpetę firmy Wisport z Coolmax 75%. Mimo letniej skarpetki komfort termiczny w butach jest utrzymany.

OGÓLNE WRAŻENIE Z UŻYTKOWANIA

Lepszych butów nie miałem.

Za 356 zł dostajemy buty do wymagającego trekkingu. Mało tego za 356 zł dostajemy pewność, że czy zdobywamy zimą Babią Górę, czy przechodzimy szlak w górach świętokrzyskich podczas roztopów lub idziesz zdobyć KGP, to zawsze będziemy mieli komfort. Jak dla mnie pozostaje tylko żałować, że nie mamy wersji letniej tych butów.

Buty Wolverine Fortis

Buty Wolverine Fortis


Share the joy
 • 31
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Buty Wolverine

 • Adam

  Mam identyczne bez gore texu starszy model już 4 lata zdobyły większość szczytów w polskich Tatrach i 3 na Słowacji nie licząc zimowego użytkowania z zewnątrz sa w stanie z przed zakupu zbytnio ich nie czyszczę tylko woda z mydłem czasem zaimpregnuje przed wyjściem w góry po tym czasie tylko od środka na pięcie lekkie przetarcie materiału nigdy nie miałem lepszej rzeczy użytkowej można zrobić coś porządnie można…

 • Kinga Kappa

  Jak się okazuje, obuwie trekkingowe nie musi kosztować fortuny. Prezentowane buty są tego doskonałym dowodem. Nie pozostaje nic – tylko kupić odpowiednie obuwie i planować górskie wędrówki…