Babia Góra 1 komentarz


Share the joy
  •  
  •  
  •  

Babia Góra – urokliwa Pani

Nigdy przez myśl nam nie przeszło, że szlak na Babią Górę będziemy pokonywać zimą. Co prawda pod koniec 2013 roku raczej mieliśmy wiosnę, a nie zimę ale sorry taki klimat mamy 🙂 . Tym razem naszą bazą wypadową była miejscowość Czarny Dunajec

Babia Góra

Wejście na szlak Babiej Góry

Po wieczornej naradzie i zapoznaniu się z warunkami w górach wybraliśmy szlak – czerwony z przełęczy Krowiarki przez Sokolice na Babią Górę.

Babia Góra szlaki

Babia Góra – szlak. Źródło mapy: mapa-turystyczna.pl

Znajduje się tu parking za który trzeba zapłacić.  Kwota symboliczna, a za to samochód pozostaje pod nadzorem. Naszą wycieczkę na Babią Górę zgłosiliśmy w GOPR podając godzinę wyjścia i trasę oraz szacowaną godzinę zejścia. Nie wiem czemu ale przed tą górą czuliśmy respekt. Wybrany przez nas szlak na Babią Górę sam w sobie nie jest trudny. Co prawda mi udało się złapać zadyszkę i to nie raz, ale wynikało to raczej z mojego braku przygotowania niż z trudności szlaku.

Babia Góra widok

Pierwszy przestanek na szlaku z tarasem widokowym

Sam szlak jest bardzo dobrze przygotowany. Widoczne oznaczenia, dukt dobrze przygotowany, ławeczki i stoliki. Naszym zdaniem szlak utrzymany jest bardzo dobrze. Dość szybko wychodzimy z lasu i dzięki temu mamy możliwość podziwiać okoliczną panoramę. Pierwszy punkt widokowy na naszej trasie znajduje się na Sokolicy.

Babia Góra

Babia Góra – wykres. Źródło mapy: mapa-turystyczna.pl

Warto tu zatrzymać się na dłuższą chwilę. Idąc wyżej zaczynamy odczuwać zmianę temperatury. Pojawia się również śnieg oraz lód. Kijki trekkingowe okazują się zbawieniem. Tego dnia pogada nam dopisała, udało się nam przejść przez linie chmur dzięki czemu mieliśmy piękną panoramę Tatr na wyciągnięcie ręki. Trzeba przyznać, że widoki i wrażenia jakie mieliśmy do tej pory są niczym w stosunku do tych jakie otrzymaliśmy podchodząc na Babią.

Babia Góra i pierwsze promienie słońca

Pierwsze promienie słońca

Na samym szczycie zmagaliśmy się z wiatrem  który potęgował odczucie zimna. Zrobiliśmy szybki obiadek – pierogi z kapustką i grzybami, nacieszyliśmy oczy widokiem i po chwili odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną.

Na szczycie babiej góry

Babia Góra – Szczyt zdobyty

Sokolica – pierwszy punkt widokowy na Babiej Górze

Dojście do Sokolicy było dość trudne. Zmrożony śnieg utrudniał poruszanie się. Nie posiadaliśmy jeszcze kolców ani innych nakładek na buty, a samo obuwie mimo stosownego ogumienia nie dawały rady. Mimo wolnego schodzenia zaliczyliśmy dwa upadki przed dojściem do Sokolicy.

Widok z Babiej Góry

Widok z Babiej Góry

Dalej było już trochę lepiej. Śnieg który topniał w ciągu dnia zaczynał zamarzać co spowodowało małe lodowisko poniżej Sokolicy i towarzyszyło nam praktycznie do samego końca. Mimo usilnych prób znów zaliczyłem glebę tym razem łamiąc kijek trekkingowy.

Taniec chmur na babiej górze

Taniec chmur na babiej górze

Mimo wszystko udało się nam wrócić na parking cało i zdrowo. Pełni wrażeń i przeżyć długo rozmawialiśmy jeszcze o widokach jakie nas spotkały tego dnia. Droga do Szczawnicy minęła nam na rozmowach i planach na kolejny dzień.

Tatry widzenie z Babiej Góry

Tatry widzenie Babiej Góry


Share the joy
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Babia Góra